Dřezy Franke – Čištění a údržba fragranitových dřezů

14.8.2017

Fragranitové dřezy Franke jsou špičkové dřezy známé pro svou kvalitu, nezaměnitelný design a výtečné zpracování. Společnost Franke je největším výrobcem kuchyňských dřezů na světě s letitou tradicí – založena byla v roce 1911. Fragranitové dřezy Franke se vyznačují velkou životností a odolností vůči mechanickému poškození. Ve srovnání s keramikou či smaltem jsou mnohonásobně odolnější vůči poškrábání.

Jsou houževnaté při styku s agresivními materiály, kupříkladu se silnými čisticími prostředky, ovocnými šťávami nebo vínem. Nově byl Fragranit obohacen o antibakteriální úpravu Sanitized. Na takovém materiálu se neusazuje vodní kámen ani bakterie a péče o něj je nenáročná.

Dřez Franke – jak o něj nejlépe pečovat?

Abyste zachovali správnou funkci a perfektní vzhled dřezu Franke, je dobré ho pravidelně čistit. Každodenní údržba není složitá. Ideální je časté umývání nádobí, při kterém se stěny dřezu namočí. Hromadění nečistot zabráníte, když dřez budete pravidelně čistit vlhkým jemným hadříkem namočeným v saponátu.

Dřez pak můžete ještě vysušit. Pro pravidelnou údržbu a zachování kvality dřezu můžete také používat čisticí a lešticí pastu přímo od výrobce Franke. Ta dřez nejen zbaví usazenin, vodního kamene a nečistot, ale vrátí mu také jeho původní lesk a barvu. Kromě toho na povrchu vytvoří nepropustný film, který dřez ochrání před dalším usazováním nečistot. Pastu je dobré preventivně používat jednou týdně.

Čeho se vyvarovat, aby dřez sloužil, jak má?

I přesto, že je Fragranit extrémně odolný materiál, neopatrné zacházení by mohlo váš dřez zbytečně poničit. Při jeho používání se proto vyvarujte následujícím činnostem:

• nepoužívejte kovové čisticí houbičky a drátěnky
  • neponechávejte dlouho na povrchu dřezu ocelové a litinové kuchyňské potřeby
  • nenechávejte ve dřezu vlhké čisticí houbičky a hadříky přes noc – zadržují v sobě vodu, a tak může dojít ke vzniku vrstvy vodního kamene na místě, kde houbička či hadřík leží
  • zamezte dlouhodobému styku s bělicími prostředky nebo produkty obsahujícími chlorové látky (odstraňovače nátěrů a prostředky na čištění štětců), s kyselinami, s louhem sodným (čističe odpadu) nebo s čistícími prostředky na trouby a přípravky obsahujícími kysličník uhličitý – mohou změnit barvu vašeho dřezu
  • i přes vysokou míru odolnosti (vydrží až 280 °C) nepoužívejte dřez jako prostor k chlazení horkých předmětů, stejně tak do dřezu nevylévejte horký olej, který může mít teplotu vysoko nad 280 °C a mohl by granitový dřez trvale poškodit
  • nepoužívejte dřez ke krájení potravin, k mytí borůvek a jiných potravin s vysokým obsahem pigmentu
  • zamezte pádům ostrých a těžkých předmětů na dřez, mohly by způsobit odštípnutí materiálu, kterým je dřez tvořen

Co dělat, pokud se zdá, že dřez reziví?

Někdy se stane, že se i přes veškerou péči na dřezu Franke tvoří rezavé skvrny. V takovém případě doporučujeme zkontrolovat, zda se za sítkem vodovodní baterie neusazují nečistoty způsobující rezavění. K znečišťování vody může docházet u novostaveb nebo po rekonstrukcích kuchyně, kdy se za perlátorem usazují zbytky malty, cihel a stavebního materiálu.