Tvořivá dílna: Výroba tabule splněných úkolů

15.8.2017

Děti bychom již od útlého věku měli zapojovat do domácích prací a povinností. Je jasné, že malé batole nebudete nutit vysávat – domácí povinnosti je nutné přizpůsobit věku. Nejeden rodič by nám ale potvrdil, že většině dětí se do práce moc nechce. Ano, najdou se i výjimky, které nadšeně pomáhají s jakoukoli aktivitou a vrhají se do ní po hlavě. Je jich ale poskromnu. Jak tedy nenásilnou formou přimět k tomu, aby vám doma pomáhaly? Máme pro vás tip!

Tabule splněných úkolů

Pokud se stejně jako řada dalších rodičů den co den rozčilujete a marně se snažíte přimět ratolesti k plnění povinností a úkolů, pak jste tu správně. My totiž víme, jak se na děti musí. Nejlépe uděláte, pokud se vydáte na cestu hry. To na děti platí. Pojďme si tedy říci, jak vyrobit tabuli splněných úkolů!

Nejdříve bychom si mohli vysvětlit, co to ta tabule splněných úkolů je. Jedná se o tabuli, na které budou obrázky znázorňující nějakou činnost – například úklid hraček, čištění zoubků, skládání nádobí do myčky. Na tabuli vašeho dítěte by se měly objevit činnosti, které s ohledem na svůj věk zvládne.

Co je potřeba na výrobu?

  • větší kartonová deska
  • nůžky
  • papír
  • fixy, pastelky
  • lepidlo
  • suchý zip nebo magnetky

Jak tabuli splněných úkolů vyrobit?

Nejdříve si připravte kartonovou desku. Velikost přizpůsobte tomu, kolik obrázků na ní budete chtít umístit. Doporučujeme, aby měla tvar obdélníku, přičemž delší strana bude vodorovná. Desku přehněte v polovině tak, aby se spodní strana desky dala sklápět dolů. Poté vytvořte obrázky. Pokud si to budete chtít ulehčit, můžete obrázky příslušných činností vytisknout. Naopak kdo si s tím bude chtít dát práci, ten jednotlivé činnosti namaluje. Jakmile budete mít hotovo, přilepte pomocí lepidla obrázky vedle sebe na horní část desky. Spodní část nastřihněte podle velikosti obrázků, aby se obrázky dali kartonem přikrýt. Na spodní čtverečky můžete – ale nemusíte­ – napsat, co která činnost znamená: například ustlat postel, uklidit hračky, zalít květiny, pomoci s nádobím atd. Poté nad obrázek a na spodní čtverečky přilepte magnetky nebo suchý zip tak, aby se daly překrýt a tím pádem zavřít. A máte hotovo. Jakmile dítko daný úkol splní, zavře příslušné okénko.

Město pro děti