Respektujte tempo dítěte v jeho vývoji

11.8.2017

V očích rodiče je jeho dítě to nejšikovnější a nejnadanější ze všech. Především maminky často podléhají tendencím své dítě porovnávat s jinými dětmi – například když se sejdou v poradně u lékaře nebo při procházce v parku. Jakmile od jiné maminky slyší, že jejich dítko už umí tohle i tamto, začnou přemýšlet, jestli jejich dítko není tak trochu pozadu. Jestli by už taky nemělo umět to či ono a jestli náhodou není potřeba mu trochu pomoci, aby dohnalo ostatní děti.

Dětem se pomáhat nesmí

Možná i vám kamarádka nadšeně vyprávěla, co všechno už její drobeček umí, a vy jste se neubránila takovému soukromému porovnávání. Ptáte se sama sebe, v čem je chyba, že její mimčo už tohle dokáže, zatímco vaše k tomu má očividně ještě hodně daleko. A pak, vedena představou toho, že vaše miminko bude v něčem pozadu, uděláte tu největší chybu: začnete mu pomáhat!

Musí mít přece výhled!

Skutečnost, že miminka po narození jen leží na zádíčkách, není jen tak. Příroda to má totiž šikovně vymyšlené a moc dobře ví, co je pro tak malá záda nejlepší. Jenže rodiče často umisťují miminka do vajíček nebo lehátek, protože jsou toho názoru, že jejich dítko potřebuje větší rozhled. Další chybou je nechávat malá miminka v této poloze spinkat – například ve vajíčku. Tato drobná pomoc může způsobit, že se dítě bude v pozdějším věku potýkat s bolestmi zad nebo vadným držením těla.

Na bříšku se mu nelíbí!

Drtivá většina miminek v poloze na bříšku pláče. Zvláště dokud až doposud znalo jen polohu na zádech. Nejenže je to pro ně něco úplně nového, ale zároveň se od nich v této poloze očekává i více aktivity. Děti se v ní učí zvedat hlavičku, opírat se o ručičky a postupně o lokty. Tato poloha je důležitá pro budování svalové souhry i pro pozdější život. Jenže rodiče nechtějí, aby jejich miminko plakalo a tak jej na bříško nedávají. Další chyba!

Vždyť už si chce samo sednout!

Další velice častou chybou, které se rodiče dopouští, je předčasné posazování jejich miminek. I když už miminko projevuje první náznaky, že by se chtělo posadit, dokonce možná při uchopení za ručičky zvedá tělíčko, nepomáhejte mu. Předčasné posazování přetěžuje určité svalové skupiny a vy tím riskujete, že bude mít dítko vadné držení těla.

Město pro děti