Nemoci ohrožující těhotenství

30.5.2017

Těhotenství je obecně považováno za nejhezčí období v životě ženy. Ovšem pouze v případě, že těhotenství probíhá bez komplikací a nastávající maminka si ho tak může užívat plnými doušky. Těhotenství je doslova jiný stav, který je fyzicky i psychicky pro ženu velmi náročný, její tělo prochází mnoha změnami a je velmi zatěžováno. Mnohdy neprobíhá vše zcela bez komplikací a mohou se u žen vyskytnout zdravotní problémy a komplikace. Mezi nejčastější komplikace a nemoci v těhotenství patří vysoký krevní tlak, infekční onemocnění a preeklampsie.

Vysoký krevní tlak

S vyšším či vysokým krevním tlakem se v těhotenství potýká řada žen. Mnoho z nich trpí touto komplikací již před otěhotněním a v těhotenství je proto s krevním tlakem podrobně sledována již od začátku jiného stavu. Pokud je vysoký krevní tlak ryze těhotenským problémem, objevuje se v jeho druhé polovině a může být předzvěstí závažnější komplikace, kterou je preeklampsie. Nastávající maminka s vysokým krevním tlakem musí být sledována, dbát na rady a doporučení lékařů, protože neléčený vysoký krevní tlak může ohrozit na životě jak maminku, tak vyvíjející se plod.

Preeklampsie

Preeklampsie je typ onemocnění, které se vyskytuje pouze u těhotných žen. Jeho přesná příčina není známá a během celého těhotenství nastávající maminka podstupuje řadu preventivních vyšetření, která tuto zdravotní komplikaci případně pomohou včas odhalit. Preeklampsie je poměrně závažné těhotenské onemocnění a při jeho výskytu jsou v drtivé většině případů ženy hospitalizovány v nemocnici a pečlivě hlídány.

Infekční onemocnění

Infekční onemocnění, které mohou ohrozit vyvíjející se plod, mohou být způsobeny viry, bakteriemi nebo parazity. Infekční onemocnění mohou vážně poškodit plod. Obecně platí, že v čím ranějším stádiu je plod infekci vystaven, tím závažnější může být jeho poškození. Mnohdy musí být těhotenství ukončeno. Mezi tyto zdraví plodu ohrožující infekce patří například zarděnky, toxoplazmóza, hepatitida typu B a C, dále syfilis nebo virus HIV.

Na těhotenství a vývoj dítěte mohou mít vliv i rádoby banální onemocnění jako chřipka, silné nachlazení nebo respirační onemocnění. Vše je proto velmi důležité konzultovat s ošetřujícím gynekologem a nic nepodcenit. Zdraví miminka je přece pro každou maminku to nejdůležitější.

Město pro děti