Děti a lehátka: jsou vhodná nebo ne?

1.6.2017

Dnešní doba je velice moderní a v mnoha ohledech hodně pokročilá. Proto nám umožňuje používat při péči o děti takové vymoženosti, o kterých si i naše maminky mohly nechat jen zdát. Jedním z takových výmyslů poslední doby jsou lehátka, která byste našli ve spoustě domácností.

Dětem se v na lehátkách líbí

Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou si přiznáme, že se drtivá většina miminek uložených na lehátko bude tvářit spokojeně. A bodejť by ne! Vždyť lehátka mají díky zvýšené poloze daleko lepší výhled nežli z lehu na dece a mohou tak objevovat okolní svět. Součástí lehátek bývají hrazdičky, na kterých jsou zavěšeny hračky upoutávající dětskou pozornost. A natáhnout ručičku z pololehu je přece daleko snadnější, nežli udělat to samé, pokud dítko leží na rovné podložce.

Chvilka ničemu neuškodí

S malým drobečkem jsou i ty nejběžnější činnosti mnohdy nadlidským úkolem. Třeba uvařit polévku, umýt nádobí nebo si dojít na záchod. V takovém případě vám lehátko může hodně pomoci. Podle odborníků chvilka strávená v lehátku dítku nijak neublíží, proto se nemusíte bát svůj poklad do něho uložit ve chvíli, kdy si budete potřebovat zahustit omáčku nebo odskočit.

Všeho moc škodí

S pobytem miminka v lehátku by se to rozhodně nemělo přehánět. Zvláště pokud jsou v něm dítka v pololehu, díky čemuž se nemusí tolik namáhat a tím pádem neposilují svaly. Lehátko tedy používejte pouze na dobu nezbytně nutnou. Pro miminka je totiž daleko zdravější trávit volný čas na dece nebo na jakékoli rovné podložce. Touha rozhlížet se po okolí je totiž motivuje přetočit se ze zad na bříško, následně se učí zvednout na předloktí a poté na celé natažené paže.

Když jsou miminka lenivá

Proti přílišnému používání lehátek svědčí i fakt, že jsou díky nim miminka lenivá. Jedná se totiž o pomůcku, se kterou rodiče svým dětem výrazně usnadňují proces vývoje, a může se velice snadno stát, že si na bezpracnou cestu dítko zvykne a bude ji následně vyžadovat u všeho. Nutno zmínit, že jakékoli napomáhání miminkům je nezdravé a může jim spíše uškodit.

 

Město pro děti