Hnízdící instinkt nemine drtivou většinu maminek

3.6.2017

Termín porodu vašeho drobečka se nezastavitelně blíží a vás zničehonic popadlo nekontrolovatelné nutkání vysmejčit každičký koutek vaší domácnosti, klidně i dvakrát přeprat a přežehlit veškeré prádlo, přerovnat nábytek v pokojíčku, a pokud by partner nebyl proti, tak i kompletně vymalovat. Těmto nutkavým pocitům se přezdívá hnízdící instinkt a mohou za něj hormony, které jsou teď jako na houpačce. I většina zvířecích maminek tomuto instinktu podléhá, jako příklad dáme kočky, fenky nebo křečky. Zvířata tak před porodem dávají pelíšek do pucu a teprve tehdy, kdy mají pocit, že je všechno v naprostém pořádku, spokojeně uléhají a čekají na příchod mláďat.  Ani vy se tedy hnízdícímu instinktu nebraňte.

Chováte se přirozeně

Celé těhotenství děláte to, co vám připadá přirozené. Proč to tedy pár týdnů či dnů do porodu měnit? Pokud tedy máte potřebu hnízdit, nesnažte se v těchto tendencích omezovat. Příroda je totiž mocná čarodějka a moc dobře ví, co dělá.

Nenechte se omezovat

Zatímco vaše pocity hovoří jasně a udávají směr vašim počinům, okolí to může vnímat úplně jinak. Přítel či manžel se tak na vaše zběsilé uklízení, leštění, vysávání praní nebo žehlení může dívat trochu nechápavě nebo se vás ostatní členi rodiny mohou snažit omezovat. Rozhodně se nenechte. S nimi hormony nemávají tak, jako s vámi a vy na tohle jednání máte právo.

Užívejte si to

Poslední týdny před porodem bývají zpravidla ty nejnáročnější a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. I proto je potřeba brát hnízdící instinkt jako součást tohoto období a naplno si ho užívat. Řekněme si upřímně, kterou maminku by nepotěšil pohled na pečlivě vyžehlené komíny dětského prádélka, pokojíček vyšperkovaný k dokonalosti a domácnost bez jediného smítka prachu?

Není to jen o uklízení

 

Spousta lidí si myslí, že hnízdící instinkt je pouze o uklízení.  Není to pravda. Může se projevit jako nutkavá touha vykoupit veškeré zboží v dětském obchůdku. Maminky tak často pořizují věcičky, o kterých moc dobře vědí, že je ani nevyužiji. Nebojte se, u druhého miminka už to bude úplně o něčem jiném.

 

 

Město pro děti