Máte dítko v předškolním věku a trápíte se pro jeho špatnou výslovnost? Vada řeči u předškolních dětí v posledních letech vzrostla o necelých 30 %, což rozhodně nejsou malá čísla. Řeč se u dětí vyvíjí postupně, pokud ale problémy přetrvávají i po třetím roce dítěte, pak je třeba zpozornět – mohlo by se jednat o opoždění ve vývoji řeči, což by mohla být příčina dalších problémů. Má vaše dítko brzy nastoupit do školy a stále šišlá?
Nepodceňujte vývoj řeči u vašeho dítěte
Každý rodič je logicky toho názoru, že jeho dítě je to nejnadanější a nejšikovnější. Málokdy si tak umí přiznat, že by ratolest mohla mít s něčím problém, a pokud dojde na problémy s řečí, často používají věty typu: „Však on to dožene!“ nebo „Časem se to naučí sama!“ a podobně. Skutečnost se má ovšem tak, že byste nic neměli podceňovat nebo ponechávat náhodě. Kolem pátého roku dítěte je nejvyšší čas začít něco řešit.
Nuťte dítě mluvit
Nejdůležitější je, aby vaše dítě mluvilo. Vy jakožto rodič máte v tomto případě nejzásadnější roli. Vaším úkolem je si s dítětem povídat a přimět ho k tomu, aby na vás mluvilo. Čím více bude slova trénovat, tím dříve se zbaví šišlání. Nezapomínejte na odměňování. Dítě se bude o to více snažit, pokud před sebou bude mít vidinu nějaké lákavé odměny. Odměnu můžete dávat za jednotlivá cvičení nebo dílčí pokrok, to záleží na vás. Na odměny by se ale rozhodně nemělo zapomínat.
Kdy je na místě dítě opravovat
Hodně rodičů má tendence dítěte výslovnosti opravovat, protože mu slova vycházející z dětské pusinky trhají uši. V takovou chvíli je důležité si uvědomit, že zatímco vy již daná slova dobře znáte, vaše dítě se je teprve učí. A učí se je nejen znát, ale i správně vyslovovat. Častým skákáním do řeči a přílišným opakováním byste mohli dítě velmi brzy otrávit, dejte si na to pozor. Důslednost na správnou výslovnost byste měli klást až tehdy, kdy dochází k fixaci nových hlásek.