Stále více maminek přihlašuje své malé děti do nejrůznějších zájmových kroužků. Na tom by ještě nebylo nic tak špatného, pokud by se nejednalo o batolata, věkově pohybující se zpravidla kolem dvou let. Ačkoli je pravda, že jsou dítka právě v tomto věku hodně vnímavá a učenlivá, ne vždy je na místě klást na ně tak vysoké nároky.
Přehnané ambice rodičů
Často za to může fakt, že se maminky sejdou na hřišti a jedna začne nadšeně vyprávět, že její Kubíček navštěvuje prestižní hudební kroužek pro batolata. Stojí hodně peněz a je opravdu kvalitní. Jí ale není líto vynaložených financí, jde přece o budoucnost jejího dítěte a tam se investice vyplatí. V tu chvíli ostatní maminky, jejichž děti tráví čas doma a do žádných kroužků nechodí, začnou pochybovat samy nad sebou, zda náhodou nejsou špatnými rodiči, když své dítě vlastně zanedbávají…
Kroužky dětem spíše škodí
Jak jsme již zmínili na začátku článku – ačkoli je pravda, že se děti v batolecím věku mohou hodně věcem naučit, na druhou stranu jsou odborníci toho názoru, že jim řízená zábava spíše škodí. V tomto věku totiž většina dětí nevyžaduje kolem sebe přítomnost vrstevníků, nové věci chtějí poznávat podle sebe a svým vlastním postupem.
Na druhou stranu ale nelze házet všechny děti do jednoho pytle. Některým totiž docházení do kroužku naopak prospívá, má na ně dobrý vliv a je vidět, že je to baví. Bohužel tohle nikde předem neodhadnete.
Dítě musí do kroužku dospět
Možná si teď pohráváte s otázkou, jaký je tedy ideální věk pro první zájmový kroužek? Pole odborníků je potřeba, aby dítko do zájmového kroužku dospělo. Podle nich jsou kroužky vhodné pro děti, které se dokážou osamostatnit a trávit nějaký čas bez rodiče, především pak maminky. Dalším důležitým aspektem je respektování cizí autority, s čímž mají dítka v batolecím věku často problémy. Proto počkejte s kroužkem až do doby, kdy sami nepoznáte, zda je vaše dítko připravené.