Titulek, zní nejspíš zmateně a právě přesně tak se cítí spousty dětí. Bohužel rodiče vyrostli, v době, kdy zákaz, příkaz, chyba a trest byly normální, nikdo se nad tím nepozastavil, nikomu to nepřišlo divné. Dnes ale máme jiné možnosti, máme spousty veřejně dostupných zdrojů, kde své informace čerpat a hledat odpovědi na naše otázky a zjišťujeme, že mnohem lepší je otevřená komunikace. Proč?
Často se ptáme „Proč je mé dítě agresivní, kde to jako viděl?“ jindy se zase ptáme „Proč pořád pláče, vždyť mu nemůže nic chybět?“
Jenže může! Dětem chybí pochopení, rovnoprávnost a možnost se vyjádřit. Možná to zní divně, ale opravdu děti jsou lidé a jsou to jen malé bytosti, nejsou to psi a kočky, abychom jim dávali příkazy a povely. Každé dítě se potřebuje naučit žít v tomhle světě, a když my rodiče utahujeme a povolujeme provázek, kterým své dítě ovládáme, pak je to pro něj daleko těžší se naučit žít po svém.
Proto jsme se rozhodli v Kouzelné výchově rodičům s tímto nepochopením pomoci. Na webu naleznete spoustu tematických článků, kterými se Vám snažíme ukázat, že vždy existují i jiné cesty.
Jak s dětmi komunikovat, tak aby vám rozuměly?
Je to snadné a zvládne to opravdu každý. Vyzkoušejte to klidně při nejbližší příležitosti. Zkuste se chvíli na věci dívat očima svého dítěte a přemýšlejte, co se vám snaží ukázat nebo vysvětlit. Zkuste se vžít i do toho, jak se cítí, teď v této situaci, která se vám děje.
Vždy si vše zkuste obrátit na svou osobu a prostě si řekněte: „Jak by bylo mě?, Jak bych to potřebovala?“
Uvědomte si, že vaše dítě je ještě neznalé a situace a věci jsou pro něj skoro každý den nové, je jedno, jestli teď hovoříme o dítěti batolecího věku nebo dítěti školní věku. Každé dítě se vždy snaží všechno vysvětlit, jen rodiče to jednoduše nechtějí pochopit, protože neumí slyšet tu skutečnost popisovanou dítětem.
Děti vás záměrně nevytáčí, nedělají si z vás srandu a ani vám nic nedělají naschvál, prostě se jen ještě neumí vyjádřit a jejich neznalost slovní a okolností, je hodně omezuje.
Příklad, který funguje – Ranní odchody z domu
Naplánujte si ráno společně…
- Vytvořte si vždy plán společně – V případě, že jsou situace, které se vám neustále opakují, je dobré si o nich s dítětem povídat a zkusit je řešit tak, aby k nim docházelo co nejméně. Společná práce znamená společná zúčastnění, takže vše si dohodněte a nezapomeňte si ověřit, že se vzájemně pochopili.
- Pomáhejte si s pomůckami – Naučte se používat papírové hodiny, minutku na vaření, stopky, budíky, zkrátka cokoliv, co by vám mohlo pomoci vyhnout se rannímu časovému presu.
- Vybírejte vše společně – Dovolte dítěti rozhodovat o tom, co si oblékne, co bude jíst apod. Samozřejmě, bude-li chtít kraťasy v zimě nebo jogurt, který zrovna nemáte, musíte mu vysvětlit, proč to právě nepůjde a navrhnout řešení.
- Pomáhejte mu nenápadně – U nás dost dobře zabírá například: „Tak já se jdu obléct a až bude ručička na „šestce“ (tj. 6:30) sejdeme se u stolu, stíháš to?“ Tato věta, znamená rodičovská kontrola, připomenutí a popohánění, vše ale tak, že to protistranu nemůže naštvat.
- Pochvalte se, když to zvládnete – Jakmile vyjdete z domu, pochvalte se, za to, jak vám to dneska krásně šlo. Pokud se vám něco nepovedlo, popovídejte si o tom a cestou můžete vymyslet řešení, které vyzkoušíte hned příště.