Krvácení v těhotenství: kdy můžete zůstat v klidu a kdy je na místě navštívit lékaře?

19.8.2017

Krvácení v těhotenství je jedním z největších strašáků budoucích maminek. Krvácení se nejčastěji objevuje na začátku těhotenství a v průběhu prvního trimestru. Není se určitě čemu divit, že maminky panikaří a bojí se o své miminko. Ne vždy je ale krvácení tak dramatické, jak se může na první pohled zdát. Proto jsme se rozhodli vytvořit článek pro všechny těhulky, které mají i nemají zkušenosti s krvácením v těhotenství. Po přečtení následujících řádků již budete vědět, kdy můžete zůstat v klidu a kdy je naopak na místě co nejdříve navštívit lékaře.

Krvácení na začátku těhotenství

S krvácením se můžete potýkat už na začátku vašeho těhotenství – konkrétně kolem 10-13 dne po početí. Důvodem ke krvácení nebo špinění bývá zpravidla uhnizďování vajíčka v děloze, což je doprovázeno nejen těmito projevy, ale i bolestí v podbřišku. Krvácení může být jen slabé, ale i silnější – připomínající menstruační.

Krvácení způsobené hematomem

Další poměrně častou příčinou krvácení v těhotenství je hematom. Jedná se o krevní sraženinu nacházející se mezi placentou a děložní stěnou. Zatímco někdy se hematom vstřebá a maminka tak o jeho přítomnosti ani neví, jindy se vstřebat nemusí a může napáchat paseku. V případě hematomu je důležité odpočívat a dodržovat klidový režim.

Fyzická námaha

Pokud je těhotná žena až příliš akční, může jí potrápit krvácení i díky zvýšené fyzické zátěži. Každé tělo funguje a reaguje jinak. Zatímco jedna maminka může na dlouhé procházky, jiná ujde jen kousek a už jí bolí břicho. Naslouchejte tedy svému tělu, které vám dá pokaždé jasně najevo, co už je na něho příliš.

Sex

Opomenout nesmíme ani sex, který může být rovněž důvodem ke krvácení. Intimní život nemusí být v těhotenství tabu, jen co chce přizpůsobit stavu těhotné ženy. Pokud lékař sex nezakáže, pak není žádný důvod k tomu, abyste své živočišné touhy omezovali.

Město pro děti