Dbejte na bezpečí svých nejbližších – kvalitu domu ověří inspektor nemovitosti

20.8.2017

Konečně jste se dočkali a kupujete pro sebe a svou rodinu nový dům či byt? Neukvapte se, aby vám později nezbyly jen oči pro pláč. Koupě nemovitosti na vlastní pěst není rozumná, zejména máte-li rodinu a malé děti. Bezpečnostní hledisko mnoho lidí podceňuje a následky přitom mohou být fatální. Skryté závady ale dokáže odhalit inspekce nemovitostí. Ta se na detailní kontrolu nemovitostí specializuje a dokáže zjistit aktuální i možné budoucí vady.

Za kupcem s odborníkem

Nenechte se zmýlit, i v novostavbě může být mnoho skrytých závad, které se projeví až po čase a některé z nich mohou být dokonce velmi závažné. Například špatná izolace může relativně rychle způsobit plesnivění a plísně jsou pro děti (a nejen pro ně) velmi škodlivé. Kontrola elektroinstalace, úniků tepla, ale také celé stavby po stránce statiky a právě zmíněné zdravotní nezávadnosti, to vše a mnohem více vám dokáže prověřit zmíněný inspektor nemovitosti. Jeho odbornost lze snadno ověřit, certifikovaný inspektor je totiž členem Asociace inspektorů nemovitostí, která za své členy ručí.

Žádejte PENB – průkaz energetické náročnosti budov

To, co na první dojem působí jako skvělá koupě se může velmi snadno proměnit v nekonečnou díru na peníze. Až s chladnými dny se projeví energetická náročnost domu či bytu, který jste si pořídili, ale tehdy už bude pozdě. Právě proto určitě nepodceňte přípravu na první schůzku s majitelem vámi vybrané nemovitosti. Žádejte PENB – průkaz energetické náročnosti budov hned při první osobní schůzce spolu s dalšími dokumenty. Nehleďte na výmluvy, pokud průkaz není schopen dodat, mějte se na pozoru a požádejte inspektora nemovitosti, aby nemovitost po této stránce prověřil a PENB následně vystavil.  “ Malá investice do takového prověření domu vám může do budoucna ušetřit mnoho peněz a často také závažných zdravotních problémů.“ upozorňuje Ing. arch. Petr Tichota – inspektor nemovitosti pro oblast Praha a Nymburk.

Město pro děti