Když se miminko dožaduje příchodu na svět, aneb jak zvládnout překotný porod?

2.9.2017

Každá žena má o svém porodu jiné představy. Většina z nich by si přála, aby porod proběhl jako po másle, co možná nejméně bolel a trval jen velmi krátkou chvíli. Spousta budoucích maminek si představuje čas strávený na lůžku v porodnici, chvilky na skákacím míči nebo úlevu pod proudem teplé vody. Ne vždy se ale představy těhulek setkají s realitou a mnohdy se stává, že porod na sebe nenechá dlouho čekat. A to ani tak dlouho, aby maminky zvládly cestu do porodnice…

Na scéně je překotný porod

Zatímco někdy je porod zdlouhavý, velmi bolestivý a těhotná žena žadoní, aby již bylo po všem, jindy je to přesně naopak. V takovém případě se miminko dožaduje příchodu na svět prakticky neohlášeně a ani ne do dvou hodin už jej může čerstvá maminka držet v náručí. Takto rychlým porodům se říká překotné a přichází ve chvíli, kdy miminku prodírajícímu se skrze porodní cesty není kladen žádný odpor.

Jaké jsou příčiny?

Pokud právě teď své miminko čekáte, možná jsme vás vyděsili, což jsme ale určitě nechtěli. Příčinou překotného porodu jsou hodně měkké porodní cesty. Nejčastěji se s ním setkávají vícerodičky, které již za sebou mají minimálně jeden porod. Dalším důvodem může být i nedostatečnost děložního hrdla, příliš malé miminko nebo třeba velice silné děložní kontrakce.

Co dělat, když taková situace nastane?

Pojďme si ještě říci, jak se zachovat v případě, kdy vás rodičkami tolik obávaný překotný porod překvapí a vy nestihnete odjet do porodnice. Nejdůležitější je nepanikařit, tím byste si nepomohli. Co nejdříve zavolejte záchranku. Sdělte jim, po kolikáté rodíte, v jakém jste týdnu těhotenství, jestli vám odtekla plodová voda a jak časté jsou vaše kontrakce. Poté čekejte na jejich příjezd a mezitím se snažte dodýchávat kontrakce, ale v žádném případě netlačte. Nestůjte, místo toho se podložte dekou a pokrčte nohy. Po ruce mějte osušku, do které miminko zabalíte, až se narodí. Vyčkejte na příjezd pomoci.

Město pro děti