Co je to fidget spinner a je vhodný pro děti?

31.8.2017

Dvě slovíčka, která před několika týdny obletěla doslova celý svět: fidget spinner! Určitě ani vám neunikla tato hračka, o které doslova ze dne na den mluvili snad všichni a všichni ji chtěli mít. I když se ve skutečnosti nejedná o kdovíjakou novinku – americká chemická inženýrka Catherine Hettinger si tuhle pomůcku nechala patentovat již v roce 1993 – fidget spinner otřásl současným světem a dostal se do podvědomí široké populace.

Co to vlastně je?!

Jakmile byla řeč o fidget spinneru, o kterém se mluvilo v rádiích, televizi i na internetu, napadla spoustu lidí jedna a tatáž otázka: co to vlastně je?! Jedná se o antistresovou pomůcku, která byla původně vymyšlena pro pacienty trpící poruchou ADHD, chronickou úzkostí nebo autismem. Je pravda, že od původního návrhu americké inženýrky se v několika bodech liší a i ona sama přiznává, že se její patent na současnou podobu hračky nevztahuje. Kdo je tedy skutečným vynálezcem fidget spinneru, jak jej známe teď je ve hvězdách.

Jak to funguje?

Ve skutečnosti je princip fidget spinneru až nebezpečně jednoduchý a prostý: pokud jej máte v ruce, jediným vaším úkolem je jej roztočit. To se vám povede velice snadno, protože vrtulky jsou umístěné na ložisku uprostřed a není tedy potřeba vynaložit kdovíjakou sílu. Prostě jej chytíte do ruky a točíte, točíte a točíte. Fidget spinner by tedy měl fungovat k tomu, abyste si měli čím zaměstnat ruce a mohli tak krotit problémy se soustředěním.

Je vhodný pro děti?

Asi každého rodiče zajímá, zda je tahle hračka, kterou teď můžete pořídit prakticky na každém kroku a za pár korun, vhodná pro děti. Ve skutečnosti jim fidget spinner nemůže ublížit. Vždyť se ve své podstatě jedná o plastové vrtulky na ložisku, které se neustále točí. Jediná škoda spočívá v tom, že se vytratil původní význam této pomůcky, která měla sloužit ke koncentraci. V současné době to totiž vypadá spíše tak, že se děti soustředí pouze na hru s fidgetem a nesoustředí se na nic jiného. Ublížit jim tedy nemůže, ale nedávejte jim ho do školy.

Město pro děti