Každá maminka by si přála kojit, co nejdéle to půjde. O kojení si již během těhotenství hledáme spoustu informací, čerpáme zkušenosti jiných maminek a připravujeme se, aby nás poté nic nezaskočilo. Jenže ne vždy jde všechno přesně podle našich plánů. Kojení po porodu není procházkou růžovým sadem a nad vašimi představami se tak začnou stahovat černá mračna. Co s tím?!
Důvody, kvůli kterým je kojení problém
Existuje hned několik důvodů a příčin, kvůli kterým se vám nemusí dařit kojit. Společně si v dnešním článku zmíníme ty nejčastější a prozradíme si, jak tyto problémy napravit.
· Špatná technika sání
Nejčastější příčinou problémů s kojením je špatná technika sání. Miminko je potřeba k prsu správně přiložit, aby mohlo bradavku uchopit tak, jak potřebuje a sání pro něho nepředstavovalo spíše hru nebo aktivitu na uklidnění. Správně přisáté miminko poznáte podle široce otevřen pusinky, ve které bude mít nejen celou bradavku, ale i většinu prsního dvorce, zatímco jeho horní ret bude vytočený směrem ven.
· Když laktace stávkuje
Zpravidla druhý nebo třetí den po porodu dochází k viditelnému nalití prsou. Tímto znakem startuje laktace. Mnohé maminky by ale potvrdily, že u nich ke spuštění laktace nedošlo ani po třech dnech, díky čemuž kojení představovalo překážku. Jak z toho ven? Samozřejmostí by mělo být přisátí miminka ihned po porodu. Pokud to není možné, pak alespoň co nejvíce odsávat ručně a prsa tam stimulovat ke spouštění laktace.
· Bolestivé bradavky
Bolestivé bradavky citlivě reagující na sebemenší dotek, natož pak na silné sání miminka. Ano i tohle je příčina toho, proč kojení nejde podle představ maminek. Bradavky totiž dokážou pekelně bolet, často popraskají a jsou citlivé i na dotek košile. I přesto je potřeba v kojení pokračovat, bradavky potírat hojivou mastičkou nebo vlastním mlékem. Pomáhá to.
· Nespolupracující miminko
Aby šlo kojení jako po másle, laktace se brzy spustila a miminko se tak v co možná nejkratší době dočkalo maminčina mléka, je potřeba, aby bylo často přikládáno. Jenže co dělat v případě, kdy máte tzv. spavé miminko, které po přisátí k prsu nesaje, ale pouze dudlá a tím pádem prsa nestimuluje? V takovém případě je potřeba miminko k sání povzbuzovat, šimrat jej na bradičce.