V jaké poloze rodit

6.7.2017

Termín vašeho porodu se nezastavitelně blíží a vy jste čím dál nervóznější. V hlavě vám koluje spousta otázek, hledáte si informace týkající se porodu a mimo jiné začínáte přemýšlet nad tím, v jaké poloze vlastně budete rodit. Možná se vám zdá zbytečné zabývat se právě touto otázkou, třeba zastáváte názor, že porod je natolik nevyzpytatelnou zkušeností, že si nemůžete prakticky nic naplánovat.

Každý porod je jiný

My rozhodně nepopíráme, že se porody liší. Každá žena jej prožívá jinak, po svém. Stejně tak nevyvracíme fakt, že během celého porodu vystřídáte hned několik rozdílných poloh. Na čem ale trváme, je skutečnost, že zatímco některé polohy mohou porod usnadnit, jiné jej naopak zbytečně prodlouží a dokonce mohou zvýšit bolest.

Jaké jsou porodní polohy

Porodní asistentky by jistě mohly barvitě vyprávět, že jsou rodící ženy schopné zaujmout všelijaké polohy, jen aby si trochu ulevily od bolesti nebo si mohly na chvíli odpočinout. Některé polohy jsou opravdu netypické, asymetrické a mnohdy i úsměvné. Pokud ale budete chtít během porodu zaujmout jakoukoli polohu, nikdo vám v tom nemůže bránit. Odborníci se totiž shodují na tom, že ženy nejlépe vědí, jak miminku pomoci co možná nejsnadněji projít pánví.

Vleže na zádech

Poloha, ve které rodička leží na zádech, je lékaři ne doporučovaná. V této poloze totiž miminko nemůže využívat působení gravitace, díky čemuž se jeho průchod porodními cestami značně prodlužuje.

Vpolosedě

Poloha, ve které je rodící žena vpolosedě, je u porodů k vidění nejčastěji. Je pohodlná pro maminku a vhodná i pro miminko. Čím kolměji maminka sedí, tím více na miminko působí gravitace. V této poloze si navíc rodička může při tlačení chytit nohy pod koleny a vynaložit tak větší sílu.

Ve stoje v předklonu

Během porodu maminky často využívají polohy, kdy stojí v předklonu a opírají se buď o zeď, o partnera nebo o postel. Často se přitom pohupují v pánvi, čímž napomáhají miminku v rotaci i sestupu porodními cestami.

V dřepu

Některým maminkám během porodu pomáhá si dřepnout. V této poloze logicky dochází k rychlejšímu postupu miminka dolů. Rodička ale nesmí v této poloze setrvávat příliš dlouho, hrozí otoky rodidel i jejich poranění.

Město pro děti