Jak zútulnit a ochránit zdi dětského pokojíčku? Stačí vám jedna věc – tapety

7.7.2017

Jistě mi dáte za pravdu, že zdi v dětském pokojíčku dostávají zabrat daleko víc než kterékoliv jiné ve vašem bytě. Obzvlášť v době, kdy děti objeví pastelky a barvy. Z bílých zdí se rázem stane obrovské plátno, které je potřeba náležitě přizdobit. Jak spolehlivě ochránit zdi před návaly talentu a zároveň pokojíček zútulnit?

Tapety do dětského pokojíčku rozhodně patří

Když se řekne tapeta, mnohým z vás se vybaví pomuchlané kusy papíru a lepidlo až v uších. Jak se říká, bejvávalo. Doba pokročila a materiály, ze kterých se dnešní moderní tapety na zeď vyrábějí, posunuly tuto dekoraci na úplně jiný level. Do dětského pokojíčku můžete vybírat ze tří druhů:

  • Vliesové tapety do dětského pokoje

Vyrábí se z netkaných textilií a vinylových vláken. Díky tomu jsou omyvatelné a velice odolné proti oděru. Jsou prodyšné, a tak se mezi tapetou a zdí nedrží plíseň. Na zeď je zvládnete nalepit sami a sundat jakbysmet. Jsou tvarově i barevně stálé a perfektně zakrývají malé prasklinky ve zdivu.

  • Vinylové tapety do dětského pokoje

Jak už jejich název napovídá, jejich povrch je vyroben z vinylu, a tak vynikají svou odolností. Některé druhy dokonce umožňují i mechanické čištění. Jsou omyvatelné a odolné proti poškrábání i oděru. Částečně tepelně izolují a jsou ideální pro zakrytí prasklin a lehkých nerovností. Jejich lepení a sundávání ale není tak snadné, jako u vliesových tapet. V tomto případě budete potřebovat pomoc odborníka.

  • Papírové tapety do dětského pokoje

Je pro vás důležitá cena nebo víte, že z motivů princezniček a žiraf vaše dítě za pár let vyroste? Pak sáhněte po papírových tapetách. Jsou levější než vlieosvé a vinylové, a tak vám nebude líto, až je za 5 let budete sundávat ze zdí a nahrazovat jinými, „dospělejšími“ vzory. S odolností ale nepočítejte. Částečně vaše zdi ochrání, ale o omývání tu nemůže být řeč. Ze sortimentu papírových tapet můžete volit i takové, které si vaše dítko může samo vybarvit.

Příliš mnoho sytých barev může vést k hyperaktivitě

Tapety na zeď do dětského pokoje jsou už od výrobce barevně navržené tak, aby podporovaly zdravý vývoj dítěte. Proto jsou na většině tapet použity tlumené barvy, které navozují klid a odpočinek. Mnohdy ale při výběru tapet záleží víc na vkusu rodiče, než na potřebách dítěte. Abyste zvolili správné barvy do pokojíčku, sledujte, jak vaše dítě na barvy reaguje. Která ho uklidňuje, která aktivuje, mezi kterými barvami se cítí dobře. Pomůžou vám při tom jeho spontánní kresby, kde automaticky vybírá takové barvy, které se mu líbí.

Kde tapety vybrat?

Vybírejte tam, kde tapetám rozumí, kde vám dobře poradí s výběrem materiálu, a kde vám pomohou i s nalepením tapet. To vše najdete u Barkotex (www.barkotex.cz). Specialisty na útulnost nejen

Tip redakce: Oživte dětem také pokojíček kouskem přírody, pořiďte jim nějakou rostlinku, o kterou se budou moci postarat a dokázat vám svoji zodpovědnost. Květináče mohou být dalším skvělým designovým kouskem do vašeho pokojíčku.

Město pro děti