Hamiltonův hmat a jeho pro a proti

31.1.2017

Jakmile se blíží termín porodu a miminku se stále nechce na svět, může se ošetřující lékař uchýlit k provedení Hamiltonova hmatu – speciální lékařské metody, která by měla vyvolat kontrakce a spustit tak porod. Hamiltonův hmat je trochu kontroverzní téma – zatímco někdo jej schvaluje, jiný je zásadně proti. Pojďme si prostřednictvím dnešního článku prozradit, co je to Hamiltonův hmat, jak se provádí a jaká má pro a proti!

Znáte Hamiltonův hmat?

Možná jste se o tomto slovním spojení dočetli v těhotenských brožurkách, možná jste na něho narazili v internetových diskuzích – i přesto ale nevíte, o čem je vlastně řeč. Hamiltonův hmat je metoda prováděna lékaři u těhotných žen, které překročily termín porodu nebo je u nich z jakéhokoli důvodu nutné porod vyvolat.

Jak se provádí?

Hamiltonův hmat se provádí tak, že lékař jednou rukou tlačí břišní stěnu a prstem druhé ruky hluboko uvnitř ženiny vagíny pomocí krouživých pohybů uvolní vak blan od děložní stěny nacházející se ve středu děložního čípku. Provedení hmatu musí mít správné načasování a lékař si musí být jistý, že je na něho ženino tělo připraveno – děložní hrdlo musí být alespoň částečně přístupné.

Když se tělu nechce

V opačném případě – tedy tehdy, kdy tělo rodičky není na porod připraveno – nemá provedení Hamiltonova hmatu vůbec žádný účinek. V tomto případě nedojde k potřebnému jevu: tedy k uvolnění prostaglandinů, které jsou známé tím, že vyvolávají děložní činnost a napomáhají tak rozjetí samotného porodu. Určitě se ptáte, jestli provedení tohoto hmatu bolí. A pravda? Příjemné to rozhodně není, ale nejedná se o bolest, která by se nedala vydržet.

Ano nebo ne?

A teď již k samotnému jádru věci: provádět Hamiltonův hmat nebo ne? Maminky, kterým provedení hmatu pomohlo k vyvolání porodu, nejsou proti a říkají, že ačkoli je to značně nepříjemné, dá se to vydržet. Naopak maminky, kterým byl hmat proveden, ale nenastala u nich žádná změna, usuzují, že je to možná trochu zbytečné. Otázkou je, zda je Hamiltonův hmat bezpečný pro miminko. Odborníci jsou toho názoru, že se jedná o šetrný zákrok, který miminku ani jeho mamince neublíží. Jediným možným rizikem může být infekce zanesená prstem lékaře do vagíny.

Město pro děti