Home » Těhotenství » Hamiltonův hmat a jeho pro a proti

Hamiltonův hmat a jeho pro a proti

31.1.2017

Jakmile se blíží termín porodu a miminku se stále nechce na svět, může se ošetřující lékař uchýlit k provedení Hamiltonova hmatu – speciální lékařské metody, která by měla vyvolat kontrakce a spustit tak porod. Hamiltonův hmat je trochu kontroverzní téma – zatímco někdo jej schvaluje, jiný je zásadně proti. Pojďme si prostřednictvím dnešního článku prozradit, co je to Hamiltonův hmat, jak se provádí a jaká má pro a proti!

Znáte Hamiltonův hmat?

Možná jste se o tomto slovním spojení dočetli v těhotenských brožurkách, možná jste na něho narazili v internetových diskuzích – i přesto ale nevíte, o čem je vlastně řeč. Hamiltonův hmat je metoda prováděna lékaři u těhotných žen, které překročily termín porodu nebo je u nich z jakéhokoli důvodu nutné porod vyvolat.

Jak se provádí?

Hamiltonův hmat se provádí tak, že lékař jednou rukou tlačí břišní stěnu a prstem druhé ruky hluboko uvnitř ženiny vagíny pomocí krouživých pohybů uvolní vak blan od děložní stěny nacházející se ve středu děložního čípku. Provedení hmatu musí mít správné načasování a lékař si musí být jistý, že je na něho ženino tělo připraveno – děložní hrdlo musí být alespoň částečně přístupné.

Když se tělu nechce

V opačném případě – tedy tehdy, kdy tělo rodičky není na porod připraveno – nemá provedení Hamiltonova hmatu vůbec žádný účinek. V tomto případě nedojde k potřebnému jevu: tedy k uvolnění prostaglandinů, které jsou známé tím, že vyvolávají děložní činnost a napomáhají tak rozjetí samotného porodu. Určitě se ptáte, jestli provedení tohoto hmatu bolí. A pravda? Příjemné to rozhodně není, ale nejedná se o bolest, která by se nedala vydržet.

Ano nebo ne?

A teď již k samotnému jádru věci: provádět Hamiltonův hmat nebo ne? Maminky, kterým provedení hmatu pomohlo k vyvolání porodu, nejsou proti a říkají, že ačkoli je to značně nepříjemné, dá se to vydržet. Naopak maminky, kterým byl hmat proveden, ale nenastala u nich žádná změna, usuzují, že je to možná trochu zbytečné. Otázkou je, zda je Hamiltonův hmat bezpečný pro miminko. Odborníci jsou toho názoru, že se jedná o šetrný zákrok, který miminku ani jeho mamince neublíží. Jediným možným rizikem může být infekce zanesená prstem lékaře do vagíny.

Město pro děti

Marie KaView all posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *