Home » děti » Moje dítě ještě nemluví, aneb jak mu pomoci se rozmluvit!

Moje dítě ještě nemluví, aneb jak mu pomoci se rozmluvit!

29.1.2017

Snad každá maminka se již nemůže dočkat okamžiku, kdy její drobeček řekne první slůvko, pak slovní spojení a ve finále i celou větu. Ačkoli si na den, kdy s vámi dítko bude plynule konverzovat, ještě nějaký čas trpělivě počkáte, můžete vašemu dítěti pomoci překonat těžké začátky, podpořit prohlubování jeho slovní zásoby a společnými silami dospět k prvním slovním pokrokům.

Ještě nemluví – je to problém?

Ačkoli se všude píše, že je každé dítě jiné, roste a vyvíjí se svým tempem a neměli bychom jej proto porovnávat, nejedna maminka se tomu zkrátka nevyhne. I vám se určitě někdy stalo, že jste si při rozhovoru s jinou maminkou v hlavě tajně vaše dítka srovnávala a říkala jste si, v čem je vaše dítě pozadu či naopak napřed. Odborníci se shodují na tom, že co se týče mluvení, jsou o malý krůček napřed holčičky – statistiky ukazují, že až pětina chlapců má problémy s řečí, což je podle nich způsobeno tím, že ženiny oblasti v mozku odpovídají za řeč o 20-30% více nežli u mužů.

 

Klíčový vývoj

Podle lékařů a specialistů ne dětskou neurologii a vady řeči je nejzásadnějším obdobím pro rozvoj řeči věk od narození do osmi let věku dítěte. Ačkoli je pravda, že řeč zdokonalujeme neustále, během těchto let dochází k největším pokrokům.

Jak dítěti pomoci se rozmluvit?

Bez ohledu na to, zda je váš poklad chlapeček nebo holčička, můžete svému dítku pomoci se rozmluvit a to poměrně jednoduše – stačí se zaměřit na 3 praktické rady: opakování, rozvíjení a čtení.

·         Opakování

Jakmile vaše dítko dospěje do věku, kdy se začne pokoušet o svá první slůvka, začněte je po něm opakovat. Vypozorujte, jaké slovo má dítě na mysli a zopakujte ho. Bude-li například ukazovat na míč a vyslovovat „mi mi“ srozumitelně řekněte: „Ano, míč. Krásný míč“.

·         Rozvíjení

Dalším krokem je rozvíjení slovních spojení. K tomu se můžete uchýlit ve chvíli, kdy si vaše dítě osvojí několik slůvek. I tady je to velice jednoduché. Pokud dítě řekne třeba balon, dodejte k tomu „balon skáče“. Řekne-li například vlak, dodejte k tomu „vlak jede“ a podobně.

·         Čtení a povídání

Čtení a povídání si s dětmi nebo k dětem je velice důležité, byť po časové stránce nejnáročnější. Vy byste si ale měli udělat čas, abyste svému dítěti mohli předčítat a rozvíjet tak jeho slovní zásobu. K dítku můžete i mluvit a to naprosto všude –  na procházce, na nákupech, u vaření nebo u doktora.

Město pro děti
  • 6
    Shares

Marie KaView all posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *