Moje dítě ještě nemluví, aneb jak mu pomoci se rozmluvit!

29.1.2017

Snad každá maminka se již nemůže dočkat okamžiku, kdy její drobeček řekne první slůvko, pak slovní spojení a ve finále i celou větu. Ačkoli si na den, kdy s vámi dítko bude plynule konverzovat, ještě nějaký čas trpělivě počkáte, můžete vašemu dítěti pomoci překonat těžké začátky, podpořit prohlubování jeho slovní zásoby a společnými silami dospět k prvním slovním pokrokům.

Ještě nemluví – je to problém?

Ačkoli se všude píše, že je každé dítě jiné, roste a vyvíjí se svým tempem a neměli bychom jej proto porovnávat, nejedna maminka se tomu zkrátka nevyhne. I vám se určitě někdy stalo, že jste si při rozhovoru s jinou maminkou v hlavě tajně vaše dítka srovnávala a říkala jste si, v čem je vaše dítě pozadu či naopak napřed. Odborníci se shodují na tom, že co se týče mluvení, jsou o malý krůček napřed holčičky – statistiky ukazují, že až pětina chlapců má problémy s řečí, což je podle nich způsobeno tím, že ženiny oblasti v mozku odpovídají za řeč o 20-30% více nežli u mužů.

 

Klíčový vývoj

Podle lékařů a specialistů ne dětskou neurologii a vady řeči je nejzásadnějším obdobím pro rozvoj řeči věk od narození do osmi let věku dítěte. Ačkoli je pravda, že řeč zdokonalujeme neustále, během těchto let dochází k největším pokrokům.

Jak dítěti pomoci se rozmluvit?

Bez ohledu na to, zda je váš poklad chlapeček nebo holčička, můžete svému dítku pomoci se rozmluvit a to poměrně jednoduše – stačí se zaměřit na 3 praktické rady: opakování, rozvíjení a čtení.

·         Opakování

Jakmile vaše dítko dospěje do věku, kdy se začne pokoušet o svá první slůvka, začněte je po něm opakovat. Vypozorujte, jaké slovo má dítě na mysli a zopakujte ho. Bude-li například ukazovat na míč a vyslovovat „mi mi“ srozumitelně řekněte: „Ano, míč. Krásný míč“.

·         Rozvíjení

Dalším krokem je rozvíjení slovních spojení. K tomu se můžete uchýlit ve chvíli, kdy si vaše dítě osvojí několik slůvek. I tady je to velice jednoduché. Pokud dítě řekne třeba balon, dodejte k tomu „balon skáče“. Řekne-li například vlak, dodejte k tomu „vlak jede“ a podobně.

·         Čtení a povídání

Čtení a povídání si s dětmi nebo k dětem je velice důležité, byť po časové stránce nejnáročnější. Vy byste si ale měli udělat čas, abyste svému dítěti mohli předčítat a rozvíjet tak jeho slovní zásobu. K dítku můžete i mluvit a to naprosto všude –  na procházce, na nákupech, u vaření nebo u doktora.

Město pro děti