Mobilní telefon a děti – od kdy?

27.1.2017

Bez mobilního telefonu, díky kterému jsme neustále k zastižení – ať už prostřednictvím volání nebo SMS zprávy – si neumíme současný život představit. I přesto jsou ale mnozí rodiče toho názoru, že mobily dětem jednoduše nepatří. Téma mobilních telefonů a dětí tak rozděluje rodiče na dva tábory – zatímco někteří jsou zásadně proti, jiní vlastnictví mobilního telefonu považují za nutné právě z toho důvodu, aby bylo možné dítko kdykoli zkontrolovat.

Dát nebo nedat?

A teď se nad otázkou, zda dítěti umožnit používání mobilního telefonu nebo ne, zamyslete a s rukou na srdci odpovězte: jste pro nebo proti? Pokud se podíváme na statistiky, pak zjistíme, že v současné době vlastní mobilní telefon spousta dětí napříč všemu věkovými kategoriemi. Jaké jsou dobré důvody pro to, abychom dítěti mobil dali?

  • kdykoli mu budeme moci zavolat
  • bude mít přehled o čase
  • bude mít možnost zavolat si o pomoc
  • bude se s námi moci spojit v případě potřeby

Kdy je na to vhodná doba?

Nyní je určitě na místě zamyslet se nad otázkou, kdy dítěti mobilní telefon darovat. Pokud se rozhodnete pro tu variantu, že vaše dítě bude mobilní, pak si určitě říkáte, od kdy je to vhodné. My se přikláníme k tomu, abyste dítku telefon dali tehdy, kdy nastoupí do první třídy. V době, kdy ještě chodí do školky, telefon nutně nepotřebujete – do školky ho odvádíte vy, během pobytu v mateřince ho nevyužije a po školce si ho opět vyzvednete.

Jen na to nejnutnější

Určitě ani vám neuniklo, že dnešní děti propadají závislosti na různorodé elektronice, mobilní telefony nevyjímaje. Pokud tedy dítku mobilní telefon svěříte, nastavte jasná pravidla. Vysvětlete mu, k čemu může mobil používat a dejte jasně najevo, že nebudete tolerovat několika hodinové hraní her místo učení nebo jiné zábavy.

Město pro děti