Mít děti je radost, ovšem někdy nastávají situace, ve kterých jsme jakožto rodiče v koncích – především pak tehdy, kdy máme svou ratolest nějak zabavit. Jak je známo, děti u ničeho příliš dlouho nevydrží a potřebují tak neustále nové a nové podněty. Jenže kde je brát, když vaše studnice nápadů zkrátka vyschne? A co dělat v případě, kdy chceme dítko nejen zabavit, ale zároveň ho i stimulovat a rozvíjet? Na to se můžete podívat v dnešním článku!
Neurologické základy
Děti se rodí s více než stovkou miliard neuronů, které se vzájemně propojují. V důsledku toho tak dochází k poměrně výraznému vývoji mozku a tedy i základům veškerého intelektu. Možná vás to překvapuje a možná si dokonce klepete na čelo – jakýpak intelekt, vždyť jde přece o děti – ale je tomu skutečně tak. První roky života jsou pro rozvoj mozku ty nejklíčovější a právě v tomto období dochází k vytvoření synapsí – a čím více synapsí si vytvoříme, tím větší budeme mít mozkovou kapacitu.
Jak dítě rozvíjet zábavnou formou
Asi každý rodič by ze svého potomka chtěl mít dalšího Einsteina – přiznejme se kdo ne! Proto je důležité dítko od raného věku rozvíjet – ale tak, aby to pro něho byla zábava a nemělo k těmto aktivitám odpor. Sepsali jsme pro vás několik tipů, s jejichž pomocí se vám podaří stimulovat dětské dovednosti. Důležité je zapojit všechny smysl: chuť, hmat, zrak, sluch a čich.
Tip první: Pexeso rozvíjející smysly
Klasické pexeso známe snad všichni. Nám jde ale o jeho obměnu, se kterou můžete u dítěte rozvíjet smysly. Do menších nádobek nebo třeba víček vložte různé druhy materiálů (rýži, kousek houbičky na nádobí, cukr, marmeládu, bonbonky, fazole atd) a nechte dítě, aby spojovalo stejné páry.
Tip druhý: Kovový ježeček pro přesnost
Děti mají rády kuchyňské náčiní a často vám chtějí pomáhat v kuchyni při vaření. Využijte tohoto zájmu a podejte dítěti cedník, brčka, špejle a párátka. Cílem této hry je zapichování předmětů do oček cedníku, čímž si dítě vyzkouší svou trpělivost a především přesnost.
Tip třetí: Psaní do mouky nebo písku
Připravte si velký tác a nasypte na něho mouku nebo písek – zkrátka co budete mít doma. Tím vytvoříte plátno, na které si dítko může prstíky kreslit, co ho zrovna napadne. Jakmile nezbude místo, stačí podklad uhladit a můžete začít nanovo.
Tip čtvrtý: Navlékání korálků
Navlékání korálků baví snad každé dítě. Pokud doma korálky nemáte, vyrobte si je! Postačí vám barevná víčka od PET lahví, do kterých uděláte dírky nebo můžete rozstříhat ruličky od toaletního papíru, natřít je a poté použít místo korálků.