Jak zvládnout období vzdoru?

23.1.2017

Období vzdoru je jednou z neodmyslitelných součástí vývoje každého dítěte, kterého se většina rodičů tajně děsí – a mnohdy bohužel opodstatněně! Chvíle, kdy se klidné a hodné miminko, se kterým až do dnes nebyl sebemenší problém, jako mávnutím kouzelného proutku promění v dravou saň, která má najednou nekontrolovatelnou touhu dělat si všechno po svém, jsou pro rodiče opravdovou zatěžkávací zkouškou. Ačkoli je to mnohdy opravdu těžké a nervy tečou, je důležité v tomto období zachovat klid – vždyť to dítě to přece nedělá naschvál!

Nejsou to naschvály

Většina rodičů vztekající se dítko, které je schopné praštit sebou v obchodě na zem a tam se urputně dožadovat svého prostřednictvím kopání a vztekání, považuje za naschvál z jeho strany. Jeho chování přisuzují tomu, že jim to jednoduše dělá naschvál, aby je vytočilo a prosadilo si svoje. Není to pravda. Dítě vám to skutečně nedělá naschvál, jen zkrátka v danou chvíli neví, jak to udělat jinak. Ještě nemá natolik vyvinutou nervovou soustavu, aby dokázalo pochopit, že to, co ještě před chvílí šlo, teď najednou nejde.

Potká to každé dítě

Možná se díváte na své hodné miminko a v duchu si říkáte, že třeba budete mít to nevídané štěstí a první puberta v podobě vzdoru se vám vyhne. Chyba lávky. Skutečnost se má totiž tak, že období vzdoru a první uvědomování si sebe sama potká úplně každé dítě – bez výjimky. Nejčastěji k této zásadní proměn dochází mezi 2-3 rokem života, ale některé děti tzv. první pubertu prožívají i daleko dříve. I když se tedy tomuto období nevyhnete, můžete doufat, že právě u vašeho pokladu proběhne s menší intenzitou.

Jak to zvládnout?

Máte za sebou první hysterický výstup v supermarketu. Zažili jste házení hračkami a zásadní opakování slovíčka ne. Byli jste svědkem toho, jak se vaše dítě válelo po zemi a při cestě domů odmítalo jít za ruku. Ačkoli se to zdá nemožné, musíte zachovat klid. Máme pro vás několik tipů, jak dětské období vzdoru přežít bez újmy na zdraví.

·         Věnujte se mu

Období vzdoru je o tom, že si dítě uvědomuje sebe sama a uvědomuje si i své vlastní názory, které si také snaží vehementně prosazovat. Zároveň je to ale období, ve kterém vás dítko potřebuje a potřebuje cítit vaší lásku. Věnujte mu proto dostatek pozornosti i přes skutečnost, že vás v mnoha chvílích tak strašně moc rozčiluje.

·         Ctěte režim

Rituály a pravidelný řád má na děti od útlého věku více než pozitivní vliv, protože jim napomáhá uvědomit si, co bude následovat. Jakmile přijde období vzdoru, je pravidelnost ještě klíčovější než kdy předtím. V tomto období byste měli dbát důraz na to, aby se v režimu dítěte nic zásadního nezměnilo.

·         Umožněte rozhodnout se

Dobré je být v tomto období o krok napřed před dítětem a rizikové situace, ve kterých to zavání průšvihem, předcházet. Mnoho rodičů se shodne na tom, že krizová situace nastává u oblékání, kdy se dítě sekne a odmítne se obléknout – třeba z důvodu, že to či ono nechce na sebe. Proto mějte po ruce alespoň dvě varianty a dejte dítěti na výběr. Bude se cítit důležité, že mohlo o něčem rozhodnout.

·         Zachovejte klid a nezasahujte

Pokud dojde na nejhorší a dítě spustí lavinu vzteku či pláče, nijak do jeho projevu nezasahujte. Zachovejte klid – i když budete zrovna v obchodě pod zrakem desítek zvědavých lidí –  a počkejte, až jeho záchvat přejde. Nikomu totiž není nic do toho, jak se vaše dítě chová, je to přece vaše dítě. Potom jen dítě obejměte, dejte mu pusu a ujistěte ho, že ho máte pořád ráda.

Město pro děti