Borelióza a těhotenství – jsou nějaká rizika?

25.7.2017

Těhotenství si chce každá nastávající maminka užívat a pokud možno jej překlenout bez nějakých komplikací. Těhulky jsou totiž díky nerovnováze hormonů velice citlivé a mají tendence vše si moc brát. A teď si představte, že vám lékaři zjistí boreliózu. Co to s vámi udělá? Maminky slabší povahy možná půjdou do mdlob, ty ostřílenější začnou hledat odpovědi na spoustu otázek, které jim začnou vířit hlavou…

Co je borelióza?

Lymeská borelióza je onemocnění infekčního původu vyvolané bakteriemi rodu Borrelia. Spousta lidí si myslí, že tuto nemoc přenáší pouze klíšťata. Pravda je ale taková, že mezi přenašeče boreliózy patří i hmyz sající krev – komáři nebo muchničky. Nejdůležitější je odhalit nemoc co nejdříve zahájit léčbu prostřednictvím antibiotik.

Jak se projevuje?

Zajímá vás, jak se borelióza projevuje? Někdo je toho názoru, že jediným příznakem je klíště, po kterém na kůži zůstane zapálený flíček. My vám ale prozradíme i další projevy této nemoci, která může udeřit i na těhotné ženy:

  • zvýšená spavost a únava
  • mravenčení až pálení kůže
  • bolesti svalů i kloubů podobné chřipce
  • bolest v krku
  • zánět svalů nebo nervů
  • potíže s močovým měchýřem

Nutno zmínit, že se nemusí vyskytovat všechny příznaky, rozhodně ne naráz. Stejně jako u všeho, každý člověk reaguje i na boreliózu trochu jinak.

Borelióza v těhotenství

Boreliózou můžete onemocnět i v těhotenství, jsou i případy, kdy ženy otěhotní, zatímco u nich tato infekční nemoc probíhá. Největším rizikem je spontánní ukončení těhotenství již v jeho rané fázi, kterému se říká přírodní selekce. Dobrou zprávou je, že i v těhotenství lze boreliózu léčit pomocí vhodných antibiotik, která neohrozí plod rostoucí pod srdcem maminky.

Jen v ojedinělých případech došlo k přenosu nemoci z matky na plod, bývá to ale vzácné a není potřeba propadat panice okamžitě.

Město pro děti