Užíváte si s dětmi dovolenou u moře, na kterou jste se celý rok těšili. Stavíte hrady z písku, koupete se v moři, a zatímco si děti hrají, vy chytáte trochu toho slunečního bronzu. Jenže pak za vámi dítko přiběhne s pláčem, že ho svědí tělíčko a vy si okamžitě všimnete červených flíčků na těle. Co to je?! Napadne vás v první chvíli. Snad nějaká alergie! Jenže na co?! No jasně, na sluníčko…
Co je sluneční alergie?
Možná se s tímto pojmem setkáváte poprvé a až do dnešního dne jste nevěděli, že nějaká sluneční alergie vůbec funguje. Zvláště pak v případě, kdy jste u dítěte nezaznamenali žádný problém Až teď. Sluneční alergie je reakce pokožky na UV záření, které právě spouští imunologickou reakci na neznámou látku. Projevuje se především svědivou vyrážkou, kterou má dítko tendence pořád škrábat, což je pak ještě horší. Sluneční alergie se na těle může projevit v podobě červených flíčků, pupínků nebo dokonce puchýřků podlitých vodou. A kde se objevuje nejčastěji? Zpravidla bývá zasažen hrudník, tak se alergie projeví nejdříve. Postihnout ale může i obličej, ruce nebo krk.
Jak bojovat s alergií na sluníčko?
Žádná maminka nechce vidět, jak její dítko trpí, chce se pořád škrábat, ale přitom nemůže, protože je to pak ještě horší. Podle lékařů můžete dítko adaptovat na sluníčko tak, že s ním budete často chodit už na první jarní slunce. Samozřejmě všeho s mírou, rozhodně není cílem dítko spálit v domnění, že si tím vytvoří proti sluníčku nějakou imunitu. Budete-li ale dítko s rozumem sluníčku vystavovat, neutrpí pak jeho tělíčko takový šok.
První pomoc
Jakmile na dítěti zpozorujete první příznaky sluneční alergie, měli byste jej co možná nejdříve vzít do stínu. Když už alergie propukne, snažte se dítko na sluníčko vůbec nepouštět. Pokud jedete k moři, můžete si koupit speciální opalovací krémy pro alergiky a děti pořádně mazat, mazat, mazat! Na místě je i podání léků, například Zyrtecu, který snižuje projevy alergie.