4+1 rada jak se uvolnit při porodu

16.2.2017

Porod se blíží a vás každým dnem čím dál více sužuje strach a obavy z dlouho očekávaného dne D. Vaše těhotenství – tedy nejkrásnější období v životě ženy – se překulilo jako voda a vy odpočítáváte poslední dny z pomyslného koláče. Pokud budete rodit poprvé, není se vůbec čemu divit, že máte strach. Je to oprávněné – logicky se bojíme toho, co neznáme a co je pro nás nové. Proto jsme připravili dnešní článek, do kterého jsme ukryli několik rad, jak se při porodu uvolnit a zvládnout to bez zbytečných komplikací či špatných vzpomínek.

Rada první: Hurá z postele!

Dokážeme pochopit, že v době kontrakcí má jen málokterá žena chuť cokoli dělat – nejraději bychom v těchto chvílích opustili své tělo a vznášely se kdesi u stropu. Pokud ale chcete, aby byl porod co možná nejrychlejší, musíte vstát z postele a hýbat se. Díky pohybu – ať už to bude chůze nebo třeba mírné pohupování – pomůžete miminku rychleji sestoupit do porodních cest a vy se rovněž začnete rychleji otevírat. Proto během porodu měňte polohy, a pokud to není opravdu nezbytně nutné, ležte jen minimálně.

 

Rada druhá: Dýchejte!

Určitě jste během těhotenství četla nespočet příruček a rad o tom, jak je důležité při porodu správně dýchat. Teď v akci – kontrakce zesilují, stále více se potíte – možná nadáváte sama sobě, že jste neabsolvovala předporodní kurz, kde by vás správné technice dýchání naučili. Nevadí! V první době porodní během kontrakcí dýchejte krátce a povrchově (š-š-š-š-š-š-š-š) a v druhé době porodní naopak dýchejte hluboce. Mezi kontrakcemi dbejte na to, abyste dýchala klidně.

Rada třetí: Zobněte si!

Že se u porodu nesmí jíst nebo pít? Ale kdeže! To možná platilo před několika lety, dnes jsme naštěstí někde úplně jinde. Porod je náročný proces a zvláště v případě, kdy trvá déle, je potřeba tělu dodat energii. Nemůžete se nacpat kačenou se zelím a šesti knedlíky, ale nic se nestane, pokud si dáte sušenku nebo keksy. Výborným pomocníkem je hroznový cukr.

Rada čtvrtá: Myslete jen na sebe!

Porod je vaše chvíle, takže neberte ohledy na nikoho jiného a soustřeďte se jen sama na sebe. Neohlížejte se na to, že to trvá dlouho a manžel se už nudí. Kašlete i na to, že jsou sestřičky špatně rozpoložené a sem tam i protivné. No a co! Prostě berte v potaz to, co po vás žádá vaše tělo. Proč? Je dokázáno, že pokud se uvolníte a budete vyrovnaná, pak porod proběhne o to snáze. Tak to zkuste!

Rada pátá: Užívejte si!

To zní možná až bláznivě, viďte? Během porodu vaše tělo zaplaví nespočet různorodých pocitů. Budete se strašně těšit na své miminko, ale zároveň budete mít strach. Následně budete prožívat euforii, pak budete plakat. A víte co? To k porodu patří! Proto přijměte tento okamžik takový, jaký bude a nestresujte se tím, že to neběží podle plánu, který jste si už v prvním měsíci namalovala v hlavě.

Město pro děti