Home Děti Zavinování miminek – pomáhá nebo škodí?

Zavinování miminek – pomáhá nebo škodí?

Konečně jste společně s vaším čerstvě narozeným drobečkem propuštěni z nemocnice a můžete se vrátit domů, kde to pro vás oba přeci jen bude daleko pohodlnější – a zkrátka lepší. Po příchodu domů, kde se nemůžete obrátit na zkušené sestřičky, ale jako novopečená maminka začínáte zjišťovat, že jste si váš velkolepý návrat představovala v daleko jasnějších odstínech. Miminko neustále pláče a často je k neutišení. A zatímco dítko roní jednu slzičku za druhou, vy už únavou lezete po čtyřech…

Když miminko stále jen pláče a pláče

S pláčem novorozeného miminka je nutno počítat. Uvědomte si, že tak malé dítě, které bylo až do dnešního dne zvyklé pouze na prostory matčina bříška, přivedete do velkého světa, kterého se váš drobeček právem děsí. Miminka jsou svým okolím často natolik rozhozena, že reagují podrážděně a hodně pláčou – vždyť oni žádnou jinou reakci neznají. Jak malému miminku pomoci, aby se i v našem světě, který je pro něho prozatím jednou velkou neznámou, cítilo bezpečně?

Vraťme se k metodám našich babiček

Dříve nebylo žádným velkým překvapením, když se novorozenec po porodu a prvním kontaktu s maminkou, těsně zabalil do zavinovačky, ve které po krátké chvilce vesele usnul. V současné době jsou moderní tzv. rychlozavinovačky, které kolem miminka pouze přetáhnete. Jenže tyto moderní rádoby vychytávky nedokážou miminku zajistit takový pocit bezpečí, jako stará známá zavinovačka – do té se miminko pevně zabalilo a to rázem získalo pocit, že je v bezpečí a teple. Podobně jako v maminčině děloze.

Proč je zavinování tak účinné?

Možná si říkáte, co na tom zavinování vlastně je. Proč kus látky omotaný pevně kolem malého tělíčka dokáže miminka uklidnit. Je to velice jednoduché: pokud se miminko zabalí do zavinovačky, pak je rázem přestane děsit okolní svět a všechny ruchy, které jsou pro ně nové. Miminka se často děsí i pohybu vlastních končetin, které ještě neumí ovládat – i proti tomu funguje zavinovačka skvěle. Miminko se zkrátka cítí bezpečně jako u maminky v bříšku, což je pro něho jediná známá věc, na kterou se může spolehnout.

Ano nebo ne?

Asi jako všechno má i zavinování miminek své příznivce a odpůrce. Zatímco někdo si zavinování nemůže vynachválit a je toho názoru, že je to pro miminko přirozené, jsou i tací, kteří jsou zásadně proti. Podle nich jsou miminka do zavinovaček zabalena v nepřirozené poloze a navíc ztrácí možnost přirozeného pohybu, díky čemuž by mohlo dojít k zabrzdění fyziologického vývoje. Nabízí se tedy otázka: zavinovat nebo nezavinovat? Rozhodnutí je na vás, je to přece vaše dítě. My můžeme doporučit jediné: nezavinovat miminko na dlouhou dobu, ale pouze na takovou dobu, která bude potřeba k jeho utišení.

Další články autora

O nás

MĚSTO PRO DĚTI je magazín plný tipů, rad a návodů pro všechny maminky a jejich ratolesti. Najdete zde články o výchově dětí, zdraví, výživě, ale také o zábavě a volnočasových aktivitách. Chceme vám pomoci vytvořit šťastnou a harmonickou rodinu.

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Marie Ka

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy