Vitamíny pro miminka

14.2.2017

O důležitosti vitamínů pro miminka se dozvíte bezprostředně po porodu, kdy budete ošetřujícím lékařem dotázána, zda souhlasíte s podáním vitamínů K prostřednictvím injekční stříkačky. Možná se o vitamínech něco dozvíte i v těhotenství, ovšem až po narození vašeho miminka zjistíte, proč jsou tak důležité a k čemu ona dvojice v podobě vitamínu K a D vlastně slouží.

Vitamíny pro miminka – K a D

Miminka se rodí malá a bezbranná. Je proto důležité zajistit jim tu nejlepší péči a to ve všech směrech. Jedním ze základů starostlivosti o miminko je podávání dvou nejdůležitějších vitamínů v životě malého drobečka – tedy vitamínů K a D. Pojďme se na tuhle dvojku podívat trochu zblízka!

Vitamín K

Vitamín K slouží nejen pro tvorbu bílkovin, ale zároveň se postará o to, aby se miminku dobře srážela krev. Novorozenci se rodí s jeho deficitem, a proto je potřeba jim tento vitamín dopřát – pomůže jim proti krvácivým stavům, jež se mohou vyskytnout již den po narození. Maminka se může rozhodnout, zda nechá miminko jednorázově píchnout, nebo mu bude kapičku Kanavitu jednou týdně kapat do mlíčka.

Vitamín D

Druhým nezbytně důležitým vitamínem v životě miminek je vitamín D, který významně ovlivňuje stav imunity. Vitamín D slouží jako prevence proti křivici – neboli retardaci kostí – se kterou se v současné době setkáme opravdu jen zřídka. Nedostatek tohoto vitamínu se může projevit vadným držením těla, vápněním kostí či zubů nebo poklesem střevní peristaltiky.

Jak dlouho se vitamíny užívají?

Určitě je dobré zmínit, jak dlouho musí dítka tyto vitamíny užívat. V případě Kanavitu se kape jedna kapička týdně po dobu 3 měsíců, následně jedna kapička měsíčně do půl roku věku dítěte. U vitamínu D se kape jedna kapička denně a to klidně i po roce věku vašeho dítka – především pak v zimě je potřeba vitamínu D opravdu vysoká.

Město pro děti