Základní kritéria pro výběr základní školy

12.2.2017

A je to tady! Vaše dítko vyrostlo do věku, kdy je na čase opustit hravé zázemí mateřské školky, vzít na záda školní aktovku a pustit se do nového dobrodružství v podobě docházky do školy. Nástup do první třídy je spojen se spoustou očekávání a to jak ze strany samotného dítěte, tak i ze strany jeho rodičů – právě na nich totiž stojí velice důležitý úkol: vybrat tu správnou základní školu!

Jak vybrat správně?

Asi jako každého rodiče malého předškoláčka i vás určitě přepadnou obavy, zda pro své dítko dokážete vybrat správně. Vždyť škola, kterou mu vyberete, se pro něho stane zázemím na dalších devět let! Rozhodně se tedy není čemu divit, pokud se vás zmocní menší panika a dostanete strach, jestli v tomto důležitém úkolu jako rodiče neselžete.

Čerpejte informace

Zatímco někdo nemá moc možností na výběr – například děti na vesnicích, kde je jen jedna základní škola – v jiných případech se rodičům nabízí hned několik základních škol, mezi nimiž se mohou rozhodovat. Jestliže si i vy můžete vybírat, pak pro vás máme několik tipů, s jejichž pomocí se určitě rozhodnete správně.

Tip první: zajděte na den otevřených dveří

Určitě nebude na škodu, pokud si do dané školy zajdete a podíváte se, jak to tam vypadá. Klidně s sebou můžete vzít i budoucího prvňáčka, aby si mohl prohlédnout zdejší prostředí, třídy, případně i tělocvičnu a paní učitelky. Porozhlédnout se můžete i v okolí školy a získat od učitelů potřebné informace.

Tip druhý: poptejte se u známých

Pokud máte známé se staršími dětmi, které již navštěvují základní školu, neostýchejte se jich zeptat na jejich zkušenosti – ty jsou mnohdy cennější nežli zlato. Dozvíte se tak, jestli má daná škola nějaké mouchy.

Kritéria, podle kterých můžete vybírat

Uvědomujeme si, že povinnost vybrat pro vaše dítko vhodnou základní školu, může být pro nejednoho rodiče tvrdým oříškem. Nikdo z nás si nechce vylámat zuby. Nebojte se, i vy se tohoto úkolu jistě zhostíte se vší parádou. Máme pro vás pár kritérií, podle kterých je vhodné základní školu vybírat:

  • vzdálenost od bydliště – jak daleko to máte od domu?
  • pověst školy – co se o škole říká?
  • třídní učitelka – jak na vás paní učitelka působí?
  • kamarádi – do jaké školy chodí kamarádi vašeho dítka?
  • prostředí – jak na vás působí prostředí a vybavení školy?
  • druh školy – je škola státní, soukromá, církevní, atd…?

 

 

Město pro děti