Opravdu si miminka musí odříhnout?

18.2.2017

Odříhnutí ke krmení miminek neodmyslitelně patří. Snad každá žena – ať už zkušená maminka nebo prvorodička – moc dobře ví, že prostřednictvím odříhnutí dochází ke zbavení přebytečného vzduchu v trávicím ústrojí. Pokud by vzduch v malém tělíčku miminka zůstal, mohl by napáchat nepěknou paseku. Pak ale přichází na řadu tvrzení odborníků, že odříhnutí není někdy nutné. Jak to tedy je?

Miminka by si po krmení měla odříhnout – proč?

Zatímco vám se již klíží oči, stále máte své miminko opřené o rameno a netrpělivě čekáte, až si konečně odříhne. V takových chvílích si možná pokládáte otázku, proč je to vlastně nutné? V první řadě proto, že miminko současně s mlékem – ať už mateřským nebo umělým – spolyká vzduch, který ho pak tlačí a může být příčinou bolestivých zažívacích potíží. Dalším důvodem je falešný pocit plnosti, kdy se miminko cítí nasycené.

A co když miminko odříhnout nepotřebuje?

A teď se dostáváme k oněm situacím, kdy jsou odborníci toho názoru, že odříhnutí není nutné. Obecně platí, že pokud miminko pije klidně, tím méně vzduchu společně s mlékem spolyká – a v tu chvíli není potřeba, aby si odříhlo.

Odříhnutí až po kojení nebo i během kojení?

Jedním z neustálých dilema maminek je, zda je lepší nechat miminko odříhnout během kojení nebo až po něm. Pokud si vaše dítko vyžaduje kojení z obou prsů, pak je lepší, pokud jej necháte při přechodu z jednoho prsu na druhý odříhnout. Uvolní se tak vzduch a miminko nebude mít falešný pocit nasycenosti.

Město pro děti