Jak se zbavit dudlíku?

20.2.2017

Dudlíky k miminkům neodmyslitelně patří. Tento gumový pomocník s dítětem prožívá nejen první okamžiky života, ale velmi často jej doprovází i v dalších měsících jeho vývoje. Nebudeme si nic nalhávat – odnaučit dítko zvyku na dudlík není procházka růžovým sadem, ačkoli je pravda, že některé děti to snáší lépe a jiné hůře.

Proč děti dudlíky zbožňují?

Možná jste svému čerstvě narozenému miminku dala dudlík ve snaze jej uklidnit a zabránit mu v pláči, abyste si taky konečně mohla trochu odpočinout. V tu chvíli vás ani nenapadlo, že jednoho dne budete svého rozhodnutí litovat. Děti si na dudlík velmi rychle zvyknou, protože je pro ně dumlání zcela přirozené a především je uklidňuje.

Do kdy by se dítko mělo dudlíku zbavit?

Obecně se doporučuje naučit dítko životu bez dudlíku do dvou let. Necháte-li ratolesti gumového společníka déle, mohli byste zapříčinit problémy se zuby nebo vady řeči. Ve dvou letech dochází k růstu všeho v dětské pusince, kde by byl dudlík zbytečným vetřelcem.

Seberte dítku dudlík včas – ale jak?

Určitě na to jděte pomalu. Do prvního roku dítěte byste se měli bez dudlíku obejít před den a mít jen jenom na noc. Do dvou let by dítko nemělo dudlík požadovat ani v noci.

Tip první: Dudlík je fuj!

Zkuste to tak, jak to možná dělávala vaše maminka nebo dokonce babička – jednoduše dítěti dudlík znechuťte. Můžete dudlík namočit do něčeho, co dítku rozhodně chutnat nebude. Však ono si příště rozmyslí, jestli ještě bude šidítko vyžadovat.

Tip druhý: Dudlík se ztratil!

Jedním z nejčastěji používaných a zároveň i nejúčinnějších metod, jak dítko zbavit závislosti na dudlíku, je jeho ztracení. Fiktivní samozřejmě. Dítěti řekněte, že se dudlík ztratil cestou z procházky nebo někde v obchodě. Dítě si na novou skutečnost bude muset zvyknout.

Tip třetí: Darujte dudlík!

Máte v okolí malé miminko, které s dítkem vídáte? Pak na to zkuste jít touto cestou. Domluvte se s dítětem, aby svůj dudlík miminku darovalo a vysvětlete mu, že je miminko ještě malé a že dudlík potřebuje více. Rovněž mu řekněte, že je již velký kluk/velká holčička a mít dudlík je už ostuda.

Město pro děti