Kojenecká výživa

14.9.2019

Pro správný vývoj dítěte je do jeho jednoho roku věku nejdůležitější stravou mateřské mléko. Ne vždy je však možnost miminku mateřské mléko dopřát. Naštěstí tehdy přichází na řadu náhradní kojenecké výživy vyráběné přesně na míru našim nejmenším. Takovéto přípravky sice nenahradí mateřské mléko úplně, jsou však vhodným řešením, pokud si zrovna nemůžete dovolit své dítě kojit.

Není mléko jako mléko

Ne každé mléko je pro děti vhodné. Například kravské mléko jako takové se rozhodně nedoporučuje dětem do jednoho roku věku. Obsahuje totiž specifickou bílkovinu, která je pro děti špatně stravitelná a zbytečně by tak dětské zažívací orgány zatěžovala. Jak již bylo řečeno výše, nejvhodnější pro kojence je mateřské mléko. Jedná se o koktejl proteinů, tuků, laktózy, vitamínů, minerálů a různých enzymů, který je namíchaný přesně podle potřeb dítěte. Jeho složení se v průběhu času mění – těsně po porodu obsahuje jiné látky než v pozdějších měsících.

Různé druhy dětských výživ

Umělé kojenecké výživy se snaží mateřské mléko co nejvíce napodobit, proto na trhu najdete mnoho různých druhů kojeneckých výživ i výživ pro batolata. Někdy tak může být složité se v nabídce zorientovat a vybrat ten nejvhodnější produkt. Na značce náhradní kojenecké výživy zas tolik nezáleží, důležité je její složení. Proto je jedno, zda sáhnete po Sunaru, Nutrilonu nebo přípravcích firmy Hipp. Základní ukazatel výběru je poté věk dítěte. Existují umělé kojenecké výživy vhodné pro děti hned po narození, které jsou plné probiotik a proteinů. Po dosažení čtvrtého měsíce už můžete pomalu do jídelníčku dítěte zahrnovat i nemléčnou stravu, tedy různé šťávy nebo kaše. Dalším milníkem v rozdílném složení umělého mléka je ukončení šestého měsíce věku, poté jednoho roku a případně ještě dvou let.

Když je riziko alergií…

Pokud rodiče nebo sourozenci dítěte trpí některou z forem alergií, je riziko, že dané dítě bude alergiemi trpět také. Pro tyto příležitosti existuje speciální hypoalergenní mléko označené H.A. V takto upraveném mléce se vyskytují stopové prvky alergenů, které pro dítě nejsou ohrožující, ale naopak pomáhají posilovat odolnost jeho imunitního systému a snaží se tak vzniku alergií předcházet.

Město pro děti