Umělé oplodnění jako cesta k vytouženému dítěti

26.4.2017

Jen málokdo dokáže pochopit pocity párů, které se marně snaží o početí. Touha po vlastním potomkovi je někdy skutečným náporem na psychiku, a tak se i zdravým párům nemusí otěhotnění i dlouhodobě dařit. Pokud patříte k těm, kteří už vyzkoušeli všechny osvědčené rady lékařů i léčitelů a stále marně čekáte až se objeví vysněná čárka na těhotenském testu, pak zřejmě také začínáte uvažovat o umělém oplodnění. Proč je pro některé lidi toto téma stále tabu necháme dnes raději stranou, zaměříme se přímo na umělé oplodnění a dárcovství vajíček.

Umělé oplodnění

Umělým oplodněním se rozumí spojení spermie a vajíčka mimo ženské tělo. Tímto spojením vzniklé embryo se pak musí během následujících 120 hodin dostat do ženiny dělohy, kde se začne zanořovat do děložní sliznice. Následně začne docházet k produkci těhotenského hormonu HCG. K umělému oplodnění je možné použít vajíčka a spermie vlastní nebo darovaná.  Na základě toho se rozlišují metody umělého oplodnění, ke kterému mohou být využity: darovaná vajíčka, darované spermie, darovaná vajíčka i spermie (tedy již embryo) nebo lze využít vajíček vlastních. Vždy záleží na závažnosti zdravotních komplikací daného páru.

Dárcovství vajíček

Aby na jedné straně mohl být šťastný pár, kterému umělé oplodnění přinese vytoužené miminko, musí být na straně druhé ochotná dárkyně vajíček. Pro dárcovství vajíček jsou vhodné zdravé ženy ve věku 18-35 let, všechny postupují podrobná genetická vyšetření, aby byly vyloučeny genetické abnormality. Zároveň jsou ženy testovány na sexuálně přenosné nemoci.

Ani věda není všemocná

I když je lékařská věda stále mocnější a nalézá nové a nové cesty, jak se poprat s nepřízní osudu, je třeba mít na mysli, že psychika hraje v každém případě velkou roli. Určitě je nesnadné být v klidu a nadšeně se těšit na přírůstek do rodiny. Zvlášť pokud se prvních několik pokusů nevydařilo. Je ale potřeba se snažit a pohodu si ordinovat v pravidelných denních dávkách.

Veškeré odborné informace pro sepsání tohoto článku poskytla klinika IVF Praha.

 

Město pro děti