Proč se děti opožďují v mluvení?

28.4.2017

Netrpělivě očekáváte první slůvko. Na dětském hřišti od ostatních maminek slýcháte, jak jejich děti umí říkat máma, táta nebo bába, některé se dokonce dychtivě učí celé věty. Ačkoli na jednu stranu s úsměvem na tváři přitakáte, že je dítko šikovné, v duchu přemýšlíte nad tím, proč to vaše ještě nemluví. Najednou začnete srovnávat – i když moc dobře víte, že se to nemá. Každé dítě je přece jiné, jenže i tak vás přepadají obavy, zda je všechno v pořádku…

Ne všechny děti, které nemluví, potřebují pomoc odborníka

Jakmile maminky začnou děti srovnávat a porovnávat jejich dovednosti, mnoho z nich se uchýlí k návštěvě odborníka. Což o to – ve své podstatě tím nemůžete ničemu uškodit. Jenže ne všechny děti pomoc odborníků potřebují. Uvědomte si, že se děti vyvíjí každé svým individuálním tempem. A statistiky mluví jasně: děti, které se na začátku opožďují v mluvení nebo nemluví vůbec, mezi druhým a třetím rokem vše doženou a není vidět rozdíl.

Jak postupuje vývoj řeči u dětí:

  • jedno slovo do prvního roku
  • větu o dvou slovech do osmnácti měsíců
  • větu o třech slovech ve třech letech

Proč se děti v řeči opožďují?

Důvodů může být několik. Každé dítě si může najít svůj vlastní důvod. I tady si dovolíme zmínit statistiky, které dokazují, že se v mluvení častěji opožďují chlapci nežli dívky. Problémy s řečí zaznamenávají i předčasně narozené děti, které vyžadují delší čas. Dokonce i dvojčata s mluvením začínají později, nežli děti, které se narodily samostatně.

Kdy je na místě zpozornět a jednat

 

I když je jasné, že se každé dítko vyvíjí dle svého tempa, někdy je na místě zpozornět či přeci jen začít jednat. Pokud vaše dítko po oslavě prvních narozenin nezačne alespoň žvatlat, zvažte návštěvu specialisty. Stejně tak se za odborníkem vydejte ve chvíli, kdy rok a půl staré dítě není schopné říci ani jediné slovíčko.

Město pro děti