Děti a uplácení – proč to není dobrý nápad?

30.4.2017

Výchova dítěte s sebou přináší radostné i krušné chvilky. Zatímco v těch radostných jste plní nadšení a hrdosti, ty krušné mohou pro rodiče představovat zkoušku ohněm. Děti prochází nejrůznějšími obdobími, mezi něž patří nechvalně známé období vzdoru, ze kterého má drtivá většina rodičů hrůzu. Někdy nastanou situace, ve kterých své dítě o něco žádáte nebo po něm něco chcete, ale dítě jako by vás neslyšelo.  V takových momentech se spousta rodičů uchýlí zoufalému kroku –  uplácení.

Něco za něco

Když si pěkně vyčistíš zoubky,  koupím ti zítra něco pěkného. Napiš si úkoly a dostaneš sušenku. Pomoz mi s úklidem a zítra si zajdeme na pohár. Také jsou vám podobné úplatky věrně známé? Pak věřte, že si pod sebou pomalu podřezáváte větev.  Uplácení dětí není dobrý nápad a my vám v dnešním článku prozradíme proč.

Děti nevidí snahu, ale pouze odměnu

Je úplně jedno, za jaký úkol, činnost nebo dovednost své dítě chcete odměnit. Jakmile předním vyslovíte onu větu „něco za něco“, nebude se soustředit na vykonání dané věci, protože před sebou uvidí jediný cíl:  sladkost, dárek, hračku, výlet či cokoliv jiného, co jste mu slíbili. To odvádí jeho pozornost, sabotuje jeho snahu soustředit se a ničí jeho vnitřní motivace.

Děláš to přece pro sebe

Velmi často se rodiče uchylují k uplácení svých dětí za naprosto běžné činnosti, kterými je například čištění zubů, koupání, oblékání či úklid hraček. Přitom právě tohle jsou činnosti, u kterých je potřeba dětem vysvětlit, že je dělají samy pro sebe. Díky nim budou zdravé a naučí se samostatnosti, což je do života velice důležité.  Jakmile jim za to tedy nabídnete odměnu, najednou to přestanou dělat kvůli sobě, ale budou to dělat kvůli vám a především pro onu slíbenou odměnu.

Neuplácejte, ale chvalte

Kromě slíbených hraček nebo sladkostí můžete dítko jednoduše pochválit, což je mnohem lepší, nežli kterýkoli jiný úplatek –  i kdyby byl sebesladší, sebelepší nebo sebedražší.  Vyvarujete tak své dítě zkušenosti, že zatímco vy jej doma za všechno odměňujete,  jinde se jim takových odměn nedostane –  například ve škole či ve školce jim nikdo nedá sladkost za to, že si sami dojdou na záchod, uklidí po sobě výtvarné pomůcky nebo vyplní zadaný úkol. A to by pro ně mohla být tvrdá srážka s realitou.

 

 

Město pro děti