Rizika umělého oplodnění

4.5.2017

Nepodařilo se vám otěhotnět přirozenou cestou a jste s lékařem domluvena na umělém oplodnění? Umělé oplodnění – neboli IVF – často představuje jedinou možnost, díky které může žena přijít do jiného stavu. Pokud se na tento důležitý okamžik svého života právě připravujete nebo o něm přemýšlíte, měli byste si přečíst dnešní článek. Zmínili jsme v něm rizika, o kterých lékaři s budoucími maminkami až tak často nemluví.

Vícečetné těhotenství

 

Samozřejmě – vícečetné těhotenství sice není riziko, naopak mnohé maminky by jej uvítaly, jenže na vás na něj většina lékařů předem neupozorní. Přitom je statistiky prokázáno, že při umělém oplodnění došlo k mnohočetnému těhotenství. Při IVF se proto transferují pouze dvě embrya, i když se může stát, že se i ze dvou embryí nakonec vyklubou tři miminka.

Injekce

 

Před umělým oplodněním budete nucena píchat si do těla hormony – jedná se o hormonální stimulaci. Zpravidla si injekce pícháte sama do břicha, což sice není nijak zvlášť bolestivé, ale některé ženy s tím mohou mít problém.

OHSS neboli hyperstimulační syndrom

 

Ve spojitosti s hormonální stimulací může dojít k hyperstimulaci ovarií neboli OHSS. Jedná se o nepřiměřenou reakci vaječníků na přijímané hormony, což se projevuje zvětšením a bolestivostí vaječníků, hromaděním tekutiny v dutině břišní nebo zvracením či nevolností. Pokud se syndrom objeví, transfer se odkládá až do doby, kdy vymizí veškeré příznaky – a to může trvat i několik měsíců.

Zklamání, že to nevyšlo

 

Mnoho žen si myslí, že umělé oplodnění představuje jistotu. Věří, že se to povede na první pokus. Není to ale podmínka. IVF může být proces na hodně dlouhou trať, na které se mohou objevit různé komplikace – například se odebere vajíčko s prázdnými folikulami nebo se spermie nespojí s vajíčkem. Poměrně často se stává i to, že se sice povede oplodnit vajíčko, ale to se nezahnízdí.

Město pro děti