Kolik kroužků je tak akorát?

6.5.2017

Chození do různorodých zájmových kroužků představuje dnešní standard. Rodiče se tak snaží vhodným způsobem zaplnit volný čas svých dětí a zároveň je vést k něčemu smysluplnému. Někdy jsou to i samotné děti, které o chození do kroužku projeví zájem. Často se pak ale rodiče ptají sami sebe, jestli toho svým dětem vzhledem ke školním povinnostem nenakládají až příliš. Nabízí se tedy otázka: kolik kroužků je pro dítě tak akorát a kolik už je příliš?

Jak vybrat kroužek

Fotbal, hokej, hudebka, kreslení, tanec –  existuje tolik zájmových kroužků, které stojí za vyzkoušení. Každé dítko se samozřejmě přiklání k něčemu jinému. Zatímco některé děti jsou kreativně nadané, jiné mají talent na sport a další to, co nemají ve fyzičce nebo v rukách, mají v hlavě. Při výběru zájmového kroužku se proto ohlížejte  na koníčky a vlastnosti svých dětí.

Není kroužek jako kroužek

Pokud se zamýšlíte nad otázkou, jaký je ideální počet zájmových kroužků pro vaše ratolesti, doporučujeme zohlednit dva faktory – věk dítěte a náročnost daného kroužku. Není totiž kroužek jako kroužek a zatímco některé jsou časově i finančně náročné, jiné naopak ne.  Je velký rozdíl například mezi hokejem a hraním šachů. Hokej si vyžaduje poměrně nákladné pomůcky a je rovněž náročný i časově, neboť děti chodí na trénink klidně i dvakrát až třikrát týdně, pokud se dítě rozhodne hrát šachy, bude potřebovat maximálně tak hrací plochu a ta vyjde na pár korun.

Jeden, dva nebo tři?

Co se zájmových kroužků týče, rozkřiklo se mezi rodiči tvrzení, že ideálním kompromisem jak pro děti, tak i pro rodiče jsou celkem tři různorodé kroužky. Jste si ale opravdu jistí, že to bude vaše dítě zvládat? Samozřejmě opět záleží na tom, jaké kroužky si vybere. Zkombinovat kreslení, hru na flétnu a případně kroužek cizího jazyka se ještě dá, ovšem sloučit fotbal, jízdu na koni nebo plavání už by mohl být problém. Nesnažte se naložit toho na bedra vašich dětí příliš, protože chození do kroužku by měla být především zábava.

 

Město pro děti