Den nástupu do školky se blíží: připravte sebe i dítko!

8.5.2017

Vaše dítko už dávno není tím malým miminkem, které jste si před několika lety donesli z porodnice domů. Roky strávené na mateřské či rodičovské dovolené utekly jako voda a přichází doba nástupu do mateřské školky. Tento krok je významný nejen pro děti, ale samozřejmě i pro jejich rodiče, zvláště pak maminky snáší odloučení od svých drobečků velmi těžce, byť to možné nedávají tak najevo. Ne všechny děti ale zvládají nástup do mateřské školky tak, jak si rodiče představuji. Velmi často je tento milník doprovázen dětskými slzičkami velkými jako hrachy…

Pozor na to co z vás dítě cítí

Jak jsme napsali o pár řádků výše –  nástup do mateřinky je po psychické stránce náročný pro děti i pro rodiče. A to je jeden z důvodů, proč mnohé děti pláčou a nechtějí do školky chodit. Především citlivá dítka ze svých rodičů velmi snadno vycítí, že ani oni nejsou s jejich nástupem do školky smíření. Proto je důležité, abyste v tomto kroku své děti podpořili a nedávali jim důvod k pochybám.

Usnadněte dítku tuhle velkou změnu

Zatímco až do dnešního dne trávilo dítě většinu času s vámi, najednou musí ranní lenošení v posteli a sledování pohádek vyměnit za oblékání a odchod do školky. Je to pro ně obrovská změna, na kterou si musí zvyknout. Usnadnit jim to můžete pomocí rituálů, které by měly být pevně stanovené a neměnné.

Nepřilévejte vodu do ohně

Neutišitelný pláč, zoufalé vzlyky a pevné objímání vašich nohou – také podobné projevy zažíváte u každého vašeho odchodu, při kterém vy odcházíte do práce nebo domů a dítko tak necháváte ve školce? Žádná máma tohle nevidí ráda. Ovšem je možné, že si za tyhle dětské scény můžete sami. Možná totiž zbytečně prodlužujete svůj odchod. Po příchodu do školky dítě převlečte, dejte mu bačkůrky, řekněte mu, kdy si pro něho přijdete, dejte mu pusu a rychle pryč.

 

Město pro děti