Plnými doušky si užíváte své novorozené miminko, těšíte se z každého společně stráveného okamžiku a nemůžete se nabažit jeho roztomilostí. Ve vašich očích je právě vaše miminko to nejkrásnější na světě a vy na něm neshledáváte jedinou chybičku. A pak se objeví novorozenecké akné, které vás vystraší. Ačkoli novorozenecké akné není bolestivé a dokonce ani nesvědí, má z něho mnoho maminek hrůzu.
Citlivá pokožka malého novorozence
Je důležité si uvědomit, jak citlivá je pokožka novorozeného miminka, která je v krátké době po narození dokonce o polovinu tenčí nežli pokožka dospělého člověka. Není se proto čemu divit, že se pokožka některých miminek vypořádává s okolními vlivy prostřednictvím novorozeneckého akné. Může za to nejen změna prostředí, ale i výkyvy hormonálních hladin v organismu.
Kde se akné může objevit?
Novorozenecké akné miminka nejčastěji potrápí na nosu tvářičkách nebo na čele. Svým vzhledem připomíná nechvalně známé akné objevující se především u adolescentů. Díky přítomnosti mateřských pohlavních hormonů v těle miminka dochází ke zvětšení mazových žláz, které se ucpávají a dávají tak zelenou pro vznik pupínků. Maminky mnohdy novorozenecké akné mylně zaměňují s potničkami.
Léčba novorozeneckého akné
Zpravidla neprobíhá vůbec nijak. Novorozenecké akné se objeví až u čtvrtiny novorozenců a ve většině případů do dvou až tří měsíců samo od sebe zmizí. Podle odborníků není jeho léčba nutná, ale naopak je přímo nevhodná. K léčbě novorozeneckého akné se přistupuje až tehdy, pokud se objeví ve větším rozsahu nebo je zkomplikováno jinou kožní nemocí. Důvodem k léčbě je i zanícení pupínků a jeho následná infekce, která hnisá a nechce se hojit.