Termín porodu je již na spadnutí a s vámi tak čím dál více cloumá nervozita. Čím blíže je den D, tím více otázek se vám rojí v hlavě. Opravdu jste si pečlivě nastudovala veškeré informace, nebo máte ve svých znalostech nějaké mezery? Jste si jistá, že máte k porodu vše připraveno a sbaleno? Zvláště pro prvorodičky je porod v mnoha ohledech klíčovým okamžikem, zároveň okamžikem plným otázek i překvapení. Proto jsme se rozhodli připravit pro vás dnešní článek, ve kterém si společně na ty nejčastější otázky týkající se porodu a všeho s ním spojeného odpovíme.
Můžu u porodu jíst?
V druhé době porodní s největší pravděpodobností na žádné jídlo nebudete mít ani tu nejmenší chuť. Jenže porod se může protáhnout a vás tak může zaskočit hlad. Abyste tak svůj doprovod nemuseli kvůli jídlu honit po všech čertech, zabalte si s sebou k porodu něco na zub. U rodiček je velice oblíbený hroznový cukr, který dodá potřebnou energii, přibalit si můžete i oříšky a proteinové tyčinky.
Mám zabalit jednu tašku nebo dvě?
Spousta budoucích maminek je toho názoru, že si s sebou do porodnice mohou vzít jen jednu tašku, aby je s velkým množstvím zavazadel personál nevyhodil. Nikde ale není psáno, kolik tašek si sebou můžete vzít, my proto všemi deseti doporučujeme zabalit si tašky dvě. Do jednoho zavazadla zabalte věci na šestinedělí, seznam potřebných věcí jistě dostanete. Přímo k porodu radíme zabalit menší tašku, do které si dáte jídlo a pití, především pak veškeré doklady a dokumenty potřebné k příjmu, peníze, mobilní telefon s nabíječkou, případně lehkou košili.
Musím podstoupit klystýr?
Klystýr je považován za nedílnou součást přípravy k porodu, jenže mnoho maminek z něho má strach. Přeci jen propláchnutí střev teplou tekutinou není zrovna dvakrát příjemné. V současné době již není nutné klystýr podstupovat, je to ovšem lepší, protože se tak tělo vyčistí a předejde se nepříjemným nehodám, které by mohly vzniknout při tlačení.
Mám se oholit sama nebo to nechat na sestřičky?
Hladké oholení v části poševního vchodu a konečníku u rodiček je od lékařů považováno za nutnost. Zatímco dříve se rodičky musely holit celé přirození, dnes stačí úprava pouze této části těla – tedy oblast poševního vchodu a konečníku. Jestliže je vám nepříjemná představa, že by vás porodní asistentka před porodem oholila, oholte se sama doma. S velkým bříškem už je to poměrně námaha, proto můžete požádat i partnera. Pakliže to nestihnete nebo nezvládnete, nemusíte se ničeho bát, porodní asistentka v rámci přípravy na porod oholení provede.