Dítě jde k zápisu! Co všechno musí umět?

19.6.2017

Zápis do první třídy se nezastavitelně blíží a vy jste tak čím dál nervóznější. Dokonce se vás zmocňuje mnohem větší panika, nežli vašeho budoucího prvňáčka –  a o toho tu jde především. Za obavami rodičů se schovávají stále se zvyšující požadavky na budoucí žáčky. Ačkoli ještě před pár lety toho dítko u zápisu do školy nemuselo umět tolik –  zpravidla se od dítěte požadovalo odříkání básničky, znalost tvarů a barev, schopnost zavázat si boty a plynulé vyjadřování – dnes je toho na seznamu potřebných znalostí a dovedností poněkud více. Není se tak čemu divit, že se rodičů zmocňuje strach, zda jejich dítko dokáže těmto požadavkům dostát.

Co by dítko mělo u zápisu umět?

Hned na začátku se vás pokusíme trošku uklidnit. Ačkoli se nároky ministerstva školství na malé školačky zvyšují, zpravidla si v dnešní době vystačíte s tím, co bylo od předškoláků vyžadováno před několika lety. Následující výčet dovedností proto berte jako jakýsi strop, chcete-li maximum, s čím dítě u zápisu zaručeně zaboduje. Rozhodně ale nemusí umět všechno, vždyť učený z nebe nespadl.

·         Znalost tvarů

Umět rozeznat trojúhelník od obdélníku či čtverce je považováno za standard, setkáte se s tím na každém zápisu.

·         Schopnost vytleskat slabiky

Dítko v předškolním věku by mělo zvládat rozpoznat zvuky. Naučit jej můžete i vytleskat slabiky, na to je při zápisu rovněž hleděno poměrně kladně.

·         Samostatnost

Aby mohlo být dítko přijato do první třídy, musí být samostatné. Důraz je rovněž kladen na emoční vyrovnanost, záchvaty vzteku ani pláč už do školy prostě nepatří. Budoucí prvňáček by rovněž měl umět vyjádřit svůj názor.

·         Fyzické dovednosti

Co se týče fyzických dovedností, je sledována schopnost dítěte koordinovat vlastní pohyby. Dítě by rovněž mělo umět hodit míč a zároveň jej chytat, udržet se na jedné noze, samozřejmostí je i schopnost běhat a skákat.

·         Sociální návyky

Další kritérium pro zápis do první třídy je znalost sociálních návyků. Budoucí prvňáček by měl umět pozdravit, omluvit se i poděkovat. Hleděno je i na schopnost pracovat ve skupině a být ochotný podělit se.

 

Město pro děti