Rizikové těhotenství je mnoha ženám důvěrně známé. Zatímco některé maminky prožijí celých 9 měsíců s nálepkou rizikové, pro jiné se v něho jejich prozatímní bezproblémové těhotenství promění doslova ze dne na den. Kdy se těhotenství označuje za rizikové a co všechno vlastně obnáší?
Rizikové těhotenství díky předčasnému porodu
Mezi nejčastější důvody, pro které je těhotenství označeno za rizikové, je hrozící předčasný porod nebo potrat. Tyto dvě příčiny rovněž znamenají doporučenou hospitalizaci na příslušném oddělení v nemocnici a především klid na lůžku. Rizikové jsou ale i vícečetná těhotenství a to bez výjimky – v těchto případech maminky od začátku gravidity vědí, že se budou chtě nechtě podrobovat častějším kontrolám a budou pod přísnějším dohledem.
Několik měsíců nebo jen pár dnů
Každé těhotenství je jiné. I ta bezproblémová každá žena prožívá jinak a stejně na tom jsou i riziková těhotenství. Zatímco jedna maminka stráví na rizikovém oddělení několik dlouhých měsíců, jiná si v nemocnici poleží jen několik dní. Záleží na celé řadě okolností – nevýhodná poloha dítěte, vícero plodů v bříšku, placenta uložená v děložním hrdle.
Klid na lůžku – bez výjimky!
Pokud vám bude vašim ošetřujícím lékařem diagnostikováno rizikové těhotenství, počítejte s tím, že vám bude nařízen bezpodmínečný klidový režim. Důležité rovněž je, aby budoucí maminka zůstala v klidu a zbytečně se nestresovala, což se pochopitelně mnohem snadněji řekne, nežli udělá. Pokud je maminka hospitalizována v nemocnici, často dlouhé chvíle krátí tím, že hledá na internetu informace – a to není vždy to nejlepší. Můžete se sice dočíst, kolik maminek s rizikovým těhotenstvím či hrozícím předčasným porodem dokázalo miminko pořádně dopéct, ale narazíte i na příběhy, které neměly tak šťastný konec.