Náhradní mateřství je stále častěji diskutovaným tématem. Zajímají se o něj nejen ženy, které z nějakého důvodu nemohou počít miminko, ale dostává se i do podvědomí žen, které by na sebe chtěli vzít roli náhradní matky. Co všechno náhradní mateřství obnáší, pro koho je vlastně vhodné a jak je to s financemi? Pokud chcete znát odpovědi na zmíněné otázky, přečtěte si dnešní článek!
Co je vlastně náhradní mateřství?
Náhradní mateřství je pojem, který je známý po celém světě. Této možnosti využívají páry, které nemohou mít děti. Vše spočívá na domluvě páru s náhradní matkou, která bude souhlasit, že odnosí miminko a po porodu si na něho nebude dělat žádné nároky.
Kdo může využít náhradního mateřství?
Jak jsme již zmínili o pár řádků výše – náhradní mateřství využívají páry, které mají zdravotní problémy a nemohou tak počít miminko přirozenou cestou. Důvodem k náhradnímu mateřství může být neschopnost dělohy zahnízdit a donosit plod, její poškození, nízká sliznice či srůsty na děloze, stejně taky časté potraty nebo skutečnost, že žena žádnou dělohu nemá.
Jak to probíhá?
Na samotném začátku stojí před párem žádajícím o náhradní mateřství úkol najít matku, která bude souhlasit s odnošením dítěte a zároveň splní veškeré předpoklady – projde veškerými vyšetřeními v podobě ultrazvuku či vyšetření na pohlavně přenosné choroby, nutné je podstoupit i celkové posouzení zdravotního stavu u praktického lékaře. Následně vše probíhá tak jako u klasického IVF cyklu, ženě budou odebrána vajíčka a embryo se poté vloží do dělohy náhradní matky.
Kdo to platí?
Kdekdo by si možná myslel, že je náhradní mateřství sponzorováno pojišťovnou. Bohužel není a veškerá platební povinnost tak padá na bedra páru, který chce od náhradní matky miminko donosit.