Opruzeniny jsou noční můrou miminek i jejich rodičů. Dětská pokožka je velice náchylná k podráždění a mnohdy stačí opravdu málo, aby miminko začaly opruzeniny trápit. Postižené místo dítko štípe a pálí, díky čemuž je často neklidné, více plačtivé a mohou se objevit i problémy se spánkem. Zatímco některým miminkům se podráždění pokožky vyhýbá širokým obloukem, jiná miminka na opruzeniny trpí často.
Na opruzeniny trpí miminka do jednoho roku. Objevit se samozřejmě mohou i u starších dětí. Nejčastěji se ozývají mezi 9-12 měsícem a postihují až polovinu miminek. Jak se poprat s opruzeninami a ulevit tak vašemu pokladu od nepříjemných bolestí? Na to se teď společně s námi můžete podívat!
Opruzeninám se daří ve vlhku. To nejhorší, co můžete opruzenému miminku udělat, je nechat ho v počůrané plence, která ho bude štípat. Pokud víte, že je dítko opruzené, přebalujte jej častěji a to i v noci. Ideální rovněž je nechat miminko co možná nejvíce rozbalené, aby mohla pokožka větrat a rychleji se hojit.
Přebalování je jedna věc a je pravda, že proti opruzeninám pomáhá. Nezapomínejte ale na vhodné pečující kosmetické přípravky. Dostupné jsou i krémy, které fungují jako prevence proti opruzení. Vyzkoušejte, co bude vašemu dítěti vyhovovat – může se totiž stát, že použijete výrobek, který miminko podráždí.
Dříve nebyly žádné mastičky ani krémy, kterých je v současné době k dostání více než pestré množství. Naše babičky proto sázely na bylinky, které si s opruzenou pokožkou dokázaly poradit. I vy se na ně můžete spolehnout. Jakmile se opruzenina objeví, vyzkoušejte odvar z řepíku, kterým omývejte dítku zadeček.
Ne vždy si s opruzenou dětskou pokožkou dokážete poradit svépomocí. Pokud bude problém přetrvávat déle jak 3 dny, aniž by došlo k nějakému zlepšení, pak se poraďte s ošetřujícím dětským lékařem. Neváhejte ani v případě, kdy se objeví puchýřky či mokvající pupínky – v tomto případě by se mohlo jednat o infekci.