Jak se poprat s opruzeninami

4.1.2017

Opruzeniny jsou noční můrou miminek i jejich rodičů. Dětská pokožka je velice náchylná k podráždění a mnohdy stačí opravdu málo, aby miminko začaly opruzeniny trápit. Postižené místo dítko štípe a pálí, díky čemuž je často neklidné, více plačtivé a mohou se objevit i problémy se spánkem. Zatímco některým miminkům se podráždění pokožky vyhýbá širokým obloukem, jiná miminka na opruzeniny trpí často.

Dejte opruzeninám sbohem!

Na opruzeniny trpí miminka do jednoho roku. Objevit se samozřejmě mohou i u starších dětí. Nejčastěji se ozývají mezi 9-12 měsícem a postihují až polovinu miminek. Jak se poprat s opruzeninami a ulevit tak vašemu pokladu od nepříjemných bolestí? Na to se teď společně s námi můžete podívat!

·         Přebalujte, přebalujte, přebalujte!

Opruzeninám se daří ve vlhku. To nejhorší, co můžete opruzenému miminku udělat, je nechat ho v počůrané plence, která ho bude štípat. Pokud víte, že je dítko opruzené, přebalujte jej častěji a to i v noci. Ideální rovněž je nechat miminko co možná nejvíce rozbalené, aby mohla pokožka větrat a rychleji se hojit.

·         Vybírejte vhodnou kosmetiku

Přebalování je jedna věc a je pravda, že proti opruzeninám pomáhá. Nezapomínejte ale na vhodné pečující kosmetické přípravky. Dostupné jsou i krémy, které fungují jako prevence proti opruzení. Vyzkoušejte, co bude vašemu dítěti vyhovovat – může se totiž stát, že použijete výrobek, který miminko podráždí.

·         Vsaďte na bylinky

Dříve nebyly žádné mastičky ani krémy, kterých je v současné době k dostání více než pestré množství. Naše babičky proto sázely na bylinky, které si s opruzenou pokožkou dokázaly poradit. I vy se na ně můžete spolehnout. Jakmile se opruzenina objeví, vyzkoušejte odvar z řepíku, kterým omývejte dítku zadeček.

·         Kdy je na místě navštívit lékaře

Ne vždy si s opruzenou dětskou pokožkou dokážete poradit svépomocí. Pokud bude problém přetrvávat déle jak 3 dny, aniž by došlo k nějakému zlepšení, pak se poraďte s ošetřujícím dětským lékařem. Neváhejte ani v případě, kdy se objeví puchýřky či mokvající pupínky – v tomto případě by se mohlo jednat o infekci.

 

Město pro děti