Příznaky mimoděložního těhotenství

10.2.2017

Na těhotenském testu se konečně objeví ony vytoužené dvě čárky – maminky jim často přezdívají dálnice – a vy se začnete radovat ze života, který vám začíná pučet pod vaším srdcem. Netrpělivě odpočítáváte dny do první návštěvy u vašeho gynekologa, který potvrdí vaše těhotenství a slavnostně vám předá těhotenskou průkazku. Jenže pak přijde den D a ultrazvuk odhalí bolestnou pravdu: mimoděložní těhotenství!

Mimoděložní těhotenství – co to je?

Ačkoli se na první pohled projevuje jako klasické těhotenství, je daleko zrádnější a pro těhotnou ženu dokonce představuje i velké riziko. Oplodněné vajíčko se v případě mimoděložního těhotenství neuhnízdí v děloze, ale vybere si jiné místo – tím mohou být vejcovody, vaječníky, pobřišnice nebo třeba děložní hrdlo. Ačkoli je to po psychické stránce velká rána, není možné u potvrzeného mimoděložního těhotenství miminko donosit a je tedy nutná interrupce – plod se nevyvíjí správně, v mnoha případech díky špatnému uhnízdění samo odumírá.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Vzhledem k tomu, že se mimoděložní těhotenství projevuje jako to klasické, se není čemu divit, že jej spousta – troufneme si tvrdit, že většina – maminek nedokáže odhalit bez pomocí lékaře. A začátku těhotenství se vše jeví jako při klasické graviditě, kdy vám vynechá menstruace, budete mít citlivější prsa nebo budete zvracet. Postupem času vám ale plod uhnízdění mimo dělohu dá jasně najevo, že je něco špatně – zpravidla se první příznaky mimoděložního těhotenství objevují kolem 6. týdne. Pozorovat můžete:

  1. bodavou bolest v pánvi
  2. mdloby
  3. bledost
  4. zvracení
  5. silné krvácení

Mimoděložní těhotenství potrápí tělo i psychiku

Již v úvodu dnešního článku jsme se zmínili o tom, že mimoděložní těhotenství je pro těhotnou ženu velkým náporem na psychiku. O moc lépe na tom není ani ženina tělesná stránka, která rovněž dostává hodně zabrat. Pokud proděláte mimoděložní těhotenství, můžete se o miminko pokusit znova – ovšem jen v případě, kdy vám zůstane aspoň jeden funkční vejcovod.

Město pro děti