Mocná síla ukolébavek, aneb proč dětem zpívat

8.10.2017

Také vám vaše maminka před spaním zpívala ukolébavky? Určitě ano! Jemné písně, které uklidňují a společně se známým hlasem milované maminky navozují pocit bezpečí a jistoty, se dětem zpívají již odnepaměti. Sice se mění jejich texty i melodie, ale jejich kouzlo zůstává i po tolika letech nedotčeno. Ukolébavky mají na děti pozitivní vliv a to hned z několika ohledů. Chcete vědět, proč byste je svému dítěti měla zpívat? V tom případě čtěte dál!

Ukolébavky jsou plné emocí

Existuje nespočet nádherných písniček, které mají úžasnou melodii i text, ale žádná z nich nemá takovou moc, jako právě ukolébavka. Podle odborníků jsou ukolébavky plné emocí, které žádný jiný druh písně zkrátka nedokáže vyvolat. Někteří vědci jsou dokonce přesvědčeni, že na způsobu zpívání lze naprosto bezpečně poznat, kdy maminka zpívá svému miminku a kdy se jedná o zpět uměle nahraný – a to právě díky emocím. Zajímavé, viďte?

Uklidní a utiší

Miminka mají od narození schopnost vnímat hudbu a porozumět jí. Nové zvuky dokonce vnímají daleko intenzivněji, nežli starší děti nebo dospělí. Známá melodie ukolébavky způsobí, že se dítko utiší, zklidní se mu tep a celkově se zklidní celý jeho organismus. Určitě je tedy dobré zpívat dítěti již v době těhotenství, protože si na danou melodii zvykne a bude pro něho po narození dobře známá, díky čemuž se utiší o to rychleji.

Příprava na mluvení

Ukolébavky a písně jako takové jsou jakousi nenásilnou přípravou dítěte na mluvení. Alespoň to tak je podle britské psycholožky Sally Goddard Blythe, která je toho názoru, že jsou písně speciálním druhem řeči. Jejich specifické melodie a modulace mateřského jazyka připravují dětský mozek, ucho i hlas na užívání jazyka.

Pár důvodů navíc, proč dítěti zpívat ukolébavky:

  • poslouchání ukolébavek představuje efektivní cvičení mozku
  • pravidelné verše dávají dítěti pocit jistoty, protože ví, co bude následovat
  • zpívání ukolébavek upevňuje vztah mezi rodičem a dítětem
  • je to krásná tradice

 

Město pro děti