Kdy je správný čas na nočník?

15.11.2016

Kdy se dítko zbaví plenky a začne chodit na nočník? Tak tahle otázka napadne jednou každou maminku. Ještě než nechtěně nastíníme příležitost pro nějakou debatu, uvedeme tuto otázku na pravou míru: je to individuální věc! Každé miminko je jiné, vyvíjí se jinou rychlostí a je tedy logické, že nelze určit přesný čas, kdy je dítě na nočník připraveno. To by si měly uvědomit především maminky, které při rozhovoru s kamarádkami, jejichž dítka již na nočník chodí, začnou tiše svou ratolest s těmi ostatními porovnávat nebo se dokonce obávat, že je jejich drobeček nějak pozadu…kdy-je-spravny-cas-na-nocnik-telo-clanku

Kdy začít s prvními pokusy?

Ačkoli jsou maminky, které svým dětem dávají volnost a chození na nočník tedy vůbec nehrotí, jsou i takové maminky, které jsou schopné svou ratolest na nočníček posadit už v době, kdy ještě ani pořádně neumí chodit. Cožpak nemáte selský rozum? Často tak na nočníku sedávají třeba 8 měsíců stará dítka, jejichž maminky jsou skálopevně přesvědčené, že právě teď nastala ta správná doba. A co na to odborníci? Ti mají jasno: podle nich je ideální dobou pro první pokusy na nočníček období mezi 15. až 18. měsícem.

Že se to „náhodou“ povede, ještě nic neznamená!

Proč je tedy naprostý nesmysl dávat na nočník už takhle malé děti? Vysvětlení je logické: v tomto věku – tedy v osmi nebo devíti měsících – ještě neumí ovládat svůj močový měchýř. Tem prochází postupným dozráváním, což nějaký čas trvá. Posadíte-li své dítko na nočník brzy a náhodou se stane, že se mu podaří do nočníku vyčůrat, rozhodně to není signál k tomu, abyste své pokusy opakovali. Věřte, že v tomto případě jde opravdu jen o náhodu.

Věřte svému dítěti!

Závěrem zmíníme, že nemá cenu chození na nočník nějak uspěchat. Naslouchejte svému dítěti, které vám dá jasně najevo, že je pro tuto novou dovednost připraveno. Zbytečnými pokusy příliš brzy byste v něm mohli vytvořit blok, který by následné učení se na nočník mohlo akorát tak prodloužit a znepříjemnit.

 

 

Město pro děti