Děti a finská sauna

23.12.2018

S příchodem zimy začíná období kašle, rýmy a nachlazení. Těžko říci, jestli během nemoci více trpí děti, nebo se trápí jejich rodiče. A pak se někde dočtete, že finská sauna je lék, na všechny tyto neduhy. Může to být pravda? A můžou i malé děti do sauny?

Může miminko do sauny?

I malé dítě dnes už ví, že Finsko je kolébkou saunování. A Finové mají jasno – své děti berou do sauny hned po narození od chvíle, kdy se miminku zahojí pupečník. S nadsázkou se dá říci, že ve Skandinávii by v sauně snad i porodili. Domácí finská sauna se tak může, alespoň v představách finských maminek, snadno proměnit v porodní sál.

To lékaři ve střední Evropě se, k saunování u miminek, staví přeci jen odlišně.  Všeobecně se u nás doporučuje chodit s dítětem do sauny nejdříve od 3 měsíců věku a nejlépe od 2 až 3 let. U dětí platí dvojnásob, že tělu musíte naslouchatdítě nikdy k saunování nenuťte a pokud chce ze sauny ven, umožněte mu to. Samo ví nejlépe, co mu vyhovuje a co už ne.

Finská sauna i infrasauna není vhodná pro každého

Je čím dál více školek, které začínají už s předškolními dětmi využívat sauny – buď mají vlastní saunu někde na pozemku školky, nebo docházejí do saunovacích center. Přeci jen – domácí finská sauna je stále ještě v našich končinách luxus, který nemá každý.

V každém případě je ale potřeba dbát na pravidla, kdy by se děti neměly saunovat. Do sauny nesmí v žádném případě dítě, které má:

  • problémy s krevním oběhem
  • nemocná játra a ledviny
  • vysoký krevní tlak
  • vážnější kožní nemoci
  • nachlazení, teplotu nebo jinou nemoc

A pamatujte, že sauna by se měla vynechat ještě 14 dní po nemoci! Finská sauna nebo infrasauna v takovém případě vyjde nastejno – po nemoci by dítě nemělo využívat ani infrasaunování.

Pravidla pro saunování dětí

Děti by se, na rozdíl od dospělých, měly saunovat při nižších teplotách. Proto je pro ně vhodnější pobyt ve spodní části sauny. Dobu saunování přizpůsobte jejich věku: kojenci a batolata maximálně do tří minut, starší děti nejdéle 5 až 8 minut.

S ochlazováním u dětí také pomaleji. Pro ochlazení je vhodnější vlažná voda a doba ochlazování by měla být kratší, aby děti neprochladly.

Pokud budete s dítětem chodit do sauny pravidelně 1x týdně, projeví se pozitivní účinky již po měsíci. Dítě bude mít lepší imunitu, kvalitnější spánek, větší chuť k jídlu, zklidní se a bude vyrovnanější.

Saunování pro dítě je zkrátka fajn, ale je potřeba k němu přistupovat opatrně a zodpovědně.

Město pro děti