Atopie u dětí: 5 věcí o výchově, které by rodiče malých atopiků měli vědět

3.12.2019

Výskyt atopického ekzému ve velmi raném věku není nijak výjimečný. Většina rodičů netuší, jak se ke svým ratolestem chovat a zajistit jim odpovídající podmínky pro komfortní život. K velmi častým chybám patří vědomé či nevědomé šlapání po zdravém sebevědomí – a právě to je při léčbě atopie jedním ze zásadních aspektů.

Atopie se může projevit z mnoha důvodů. Někdy sehraje roli genetika, jindy nesprávně fungující imunitní systém. Přibývá však případů, kdy dítě trápí atopický ekzém v důsledku psychické nerovnováhy. Je-li vystaveno smutku, agresi, zlobě či křiku, tělo na negativní podněty adekvátně zareaguje. 

K typickým projevům atopie patří nadměrné vysoušení kůže, svědění, tvorba šupinek a praskání. Rodiče si bohužel často neuvědomují, že hlavní příčinou rozvoje nepříjemného onemocnění u dítěte jsou oni sami. Bez radostného a přirozeně bezpečného prostředí pro život je léčba atopáčka mnohem těžší a často i nemožná. 

Následujícími doporučeními by se měl řídit každý rodič bez ohledu na to, zda se jejich potomek potýká s atopickou dermatitidou.

1. Nevyhánějte dítě z postele

Mělo by miminko usínat v posteli společně s maminkou a tatínkem, nebo je pro jeho vývoj lepší postýlka? Většina rodičů společný spánek s dítětem odmítá, ale odborníci naopak tvrdí (a svá tvrzení opírají o dlouhodobé studie), že je pro dítě mnohem zdravější, přirozenější a bezpečnější bezprostřední blízkost milujících rodičů.

2. Nechvalte za výkon

Dítě si zaslouží skutečný zájem, pozornost a lásku – s chválou za výkon však buďte opatrní. Dávejte najevo nepokrytou radost z toho, že dítko máte, ale nevytvářejte u něj návyk na chválu za běžné činnosti, které vykonávají. Dostanete ho tím pod permanentní tlak a snížíte přirozené sebevědomí, což může v konečném důsledku způsobit zdravotní komplikace včetně atopie.

3. Dělejte to, co sami vyžadujete

Kdo jiný by měl být pro dítě vzorem než rodič? Ratolesti mají tendenci kopírovat chování dospělých a jen těžko po nich můžeme chtít něco, co sami neděláme. Mít důvěryhodný vzor je pro zdravý vývoj velmi důležité. Nestanete-li se jím vy, dítě si později vyberete někoho jiného.

4. Nesrovnávejte

Sousedovic Honzík doma pomáhá, a navíc se lépe učí… Podobnými frázemi potomka nemotivujete, ale naopak mu způsobíte trauma. Srovnávání vede ke snížení sebevědomí a ztrátě vlastní hodnoty. Vždy pracujte s jedinečnými vlastnostmi dítěte, příměrům se vyhněte!

5. Netrestejte za pravdu

Dítě je jako nepopsaný list. Má přirozenou tendenci říkat to, co si skutečně myslí. A rozhodně by za to nemělo být trestáno. Pokud vám sdělí, že se mu něco nelíbí, hledejte skutečnou příčinu a snažte se problém vyřešit. Stejně tak se vyhněte agresivní reakci v momentě, kdy se potomek přizná, že něco (ne)udělal. Přestane vám důvěřovat a časem vám bude lhát.

Město pro děti