Zhoršení zraku u dětí

3.8.2020

Zhoršení zraku u dětí, proč k němu dochází a na co by rodiče měli dbát?

Zrak představuje pro člověka vůbec nejdůležitější smysl, neboť jím vnímáme většinu podnětů. Ačkoli máme zhoršování zraku spojeno přirozeně s věkem, potíže mohou číhat i na mladší generaci. Proč dochází ke zhoršování zraku u dětí?

Dětský zrak a oční vady

Dětem se zrak vyvíjí zhruba do věku 7 let. Abychom si uvědomili, jak výrazně se liší dětský zrak od dospělého, lze to ilustrovat na příkladu: Je známo, že roční dítě ve srovnání s dospělým zaostřuje jen na 30 %. Malé dítě také nevidí v barvách, ale pouze černobíle.

Následujících několik let si tak dětský zrak prochází prudkým vývojem. Teprve sedmileté dítě má již zrak ustálen. Nejčastěji právě ve školním věku se však začne projevovat to, že dítě může trpět některými vadami. Mezi ty nejčastější se řadí šilhání astigmatismus, dalekozrakost, tupozrakost nebo krátkozrakost.

Proč se dětem zrak horší

Zrak je velmi složitým mechanismem. Oční lékaři se proto shodují, že ovlivnit zrak může celá řada faktorů. Již u malých dětí tak může mít vliv stres. To to je potenciálně i důvodem, proč se zdá, že se v ordinaci očního lékaře dítěti náhle zrak zhoršil, ačkoli o pár hodin později doma již vidí zcela normálně.

Na adekvátní vývoj zraku má vliv rovněž dostatečný přísun kyslíku a hlavně správná hladina vitamínů a minerálů. Z vitamínů se na správné funkci zraku podílí zejména vitamín C. V rámci minerálů je důležitý především dostatečný přísun vápníku.

V některých případech si dítě také nese dědičnou zátěž. Typickým příkladem dědičně podmíněné vady je myopatie, jejímž příznakem mohou být svislá víčka dítěte a pomalý pohyb očí. Vzhledem k nárůstu výskytu této vady v poslední době je však myopatie předmětem dalšího výzkumu. A některé studie přišly s překvapivým závěrem: Za rozvojem myopatie by mohlo být nedostatečné vystavování dennímu světlu v raném věku.

Problémem jiného rázu, avšak taktéž mající vliv na zhoršení zraku, jsou u dětí oční úrazy. Lékaři upozorňují, že se poměrně obtížně řeší, neboť malý pacient ještě není schopen přesněji popsat problém.

Jak se starat o dětský zrak

Jak poznáte jako rodič, že není něco v pořádku? Pokud dítě slzí, má zarudlé oči, lze pozorovat výtok, je to jednoznačnou známkou problému. Všimnout si můžete v mnoha případech i toho, že dítě adekvátně nevidí například na televizní obrazovku nebo má problémy se sledováním osob a předmětů kolem sebe.

Vždy je tak nutné neprodleně vzít ratolest k lékaři. Některé vady lze úspěšně řešit pouze v dětském věku. Současně je nutné nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u pediatra, při nichž může lékař odhalit problém, jež rodič zatím nezaznamenal. Pacienta pak má šanci odeslat do péče specialistů.

Léčebné metody jsou různorodé, někteří rodiče docházejí s potomky na oční rehabilitace nebo si odnášejí brýle. Již předškolní dítě může příležitostně nosit kontaktní čočky. U takto malých dětí však samozřejmě veškerá starost se správným nasazováním dopadá na rodiče. Většinou tak děti využívají čočky na sport, kde je to pro ně pohodlnější.

Město pro děti