Jak se zachovat, když vám upadne miminko

22.10.2017

Pád malého miminka je jednou z největších obav každé maminky. Možná jste i vy v diskuzích na internetu narazili na příspěvky zoufalých maminek, které prosily o radu, když jim miminko upadlo. Ačkoli se ve většině případů nejedná o úmyslné zavinění pádu, s milující maminkou to logicky otřese.

Byla to jen vteřina!

Často je to otázka jediné vteřiny a problém je na světě. Miminko spadne z přebalovacího pultu, z postele nebo z gauče. Je vlastně úplně jedno, odkud miminko spadlo. Je jasné, že si to vyčítáte a že máte strach. Jak se v takové chvíli zachovat?

·         Hlavně v klidu!

Pokud se stane, že vám miminko spadne, snažte se zachovat klid. To je totiž to nejdůležitější, co musíte udělat. Jakmile začnete plašit nebo třeba hystericky brečet, vůbec ničemu tím nepomůžete. Ba naopak. Takže pokud se to stane, hlavně klid.

·         Uklidněte miminko

Klidná maminka a klidné miminko – to je základ. Miminko bude po pádu logicky plakat, což ve vás ještě znásobí obavy i výčitky, jak jste to vůbec mohli dopustit. Miminko bude plakat především proto, že se lekne. Ani ne tak proto, že by ho snad něco bolelo. Proto se ho snažte uklidnit. Vezměte jej do náruče a utište jej, aby neplakalo. A teprve pak jednejte dál.

·         Pozorujte

Při pádu miminka nejde ani tak o minuty, jako o hodiny. Během těch byste měli svoje dítko hlídat a pozorovat. Stačí i sebemenší změna, která může znamenat zranění. Jakmile bude vaše miminko zvracet, nebude chtít pít nebo bude atypické, zajeďte s ním do nemocnice. To samé platí i v případě, kdy si všimnete, že zvláštně pohybuje očními bulvami.

·         Máma to vycítí

Můžeme vám tady radit, abyste nepanikařili a několik hodin miminko bedlivě pozorovali. I přesto jsme ale toho názoru, že každá máma má na tohle jakýsi radar. Jen vy nejlépe poznáte, jestli je vaše miminko v pořádku nebo ne.

Město pro děti