Zatímco některá dítka už od narození spinkají klidně celou noc a jejich rodiče si tak na nedostatek spánku opravdu nemohou stěžovat, jiná dítka jsou naprostý opak: v noci se často budí, pláčou, jsou neklidní a jejich rodiče by mnohdy dali všechno za to, aby se alespoň jednu noc pořádně vyspali. Možná i vy máte doma dítko, které snad ještě nikdy neprospalo celou noc a naopak se pořád budí. Vrtá vám hlavou, proč tomu tak je? Ptáte se sami sebe, co děláte špatně nebo co byste měli udělat jinak? A víte, že za neklidným dětským spánkem a častým buzením možná můžete i vy sami?!
Maminko, je mi moc horko!
Jak je známo, malá miminka mají úplně odlišnou termoregulaci těla nežli dospělí lidé. Takže ačkoli vám může být v ložnici tak akorát, vašemu drobečkovi může být příliš horko. Někdy je na vině i příliš teplé pyžamko nebo moc silná přikrývka, pod kterou se dítě zbytečně přehřívá. A není se čemu divit, že když je mu horko a je mu to nepříjemné, snaží se to dát najevo – a jak jinak, nežli pláčem uprostřed noci.
Bylo toho moc!
Děti jsou zvídavá stvoření, neustále se zajímají o nové věci a rodiče jim tak často s dobrým úmyslem podávají nové a nové vjemy. Na jednu stranu je to dobře, na stranu druhou je pravda taková, že děti všechny vjemy nedokážou zpracovat a právě i díky tomu se v noci častěji budí.
Mám hlad!
Že se děti budí kvůli hladu, vám určitě nemusíme říkat. Zkrátka to tak je. Někdy dáte dítěti najíst dříve nebo se nají příliš málo a nad ránem už ho začne budit kručení v bříšku.
Potřebuji obejmout!
Čím menší dítě, tím více času, pozornosti a lásky potřebuje. Některé děti jsou zkrátka takové, že vyžadují maminčinu náruč a to nejen přes den, kdy se chtějí hodně chovat, ale i v noci. I v tuhle dobu je může probudit potřeba po troše něhy, o kterou si řeknou prostřednictvím pláče. A potřebu maminky, která je u dítěte naprosto automatická, nemůžete svému drobečkovi vyčítat – i když se kvůli tomu v noci nevyspíte.